Tegeno rusza z inwestycją

Zdjęcie: Tegeno

Holenderska firma Tegeno, która w ubiegłym roku nabyła należące do Kieleckiego Parku Technologicznego nieruchomości, rusza z budową zakładu produkcyjnego.

Chodzi o teren o powierzchni 12 tys. mkw., który KPT uzbroił dzięki unijnemu wsparciu. – Tegeno jest naszym lokatorem od 2013 roku. Oddział mieści się w hali Roma Tech. Zaczynali od 600 mkw. Dynamiczny rozwój spowodował, że ta powierzchnia przestała być dla nich wystarczająca. Ten przykład pokazuje ścieżkę, którą przechodzą firmy zlokalizowane w Parku. Zaczynają od działalności typu start-up i stają się znaczącymi podmiotami gospodarczymi – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.

W nowym miejscu odbywać się będzie produkcja podzespołów do maszyn wykorzystywanych w przemyśle opakowaniowym i tytoniowym w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne. Tegeno planuje zatrudnić tu głównie operatorów maszyn skrawających.

Tymczasem w marcu br. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego pozytywnie zaopiniował wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego projektu KPT dotyczącego uzbrojenia kolejnych 7,5 ha terenów pod inwestycje. Chodzi o strefę B i C. Całkowita wartość projektu to 17 mln zł. Trwają procedury przetargowe. Jak informuje Szymon Mazurkiewicz, zainteresowanie tymi terenami jest bardzo duże. – Wpłynęło do nas kilka listów intencyjnych ze strony inwestorów krajowych i zagranicznych. Są to firmy działające w branży maszynowej, spożywczej, czy chemicznej. Wraz z zakończeniem uzbrojenia nieruchomości, wystawimy je na sprzedaż – mówi dyrektor i szacuje, że w tej części Parku, dzięki nowym inwestycjom może powstać nawet  pół tysiąca nowych miejsc pracy. Jeszcze w maju ruszą prace na tym terenie. Najpierw powstanie przekładnia linii wysokiego napięcia, a następnie doprowadzone zostaną niezbędne instalacje: wodociąg, kanalizacja sanitarna i deszczowa, ciepłociąg oraz sieci elektryczne i teletechniczne. Powstaną drogi wewnętrzne. Tereny będą gotowe do sprzedaży w pierwszym kwartale 2018 roku.

Tymczasem w planach jest przejęcie przez gminę Kielce kolejnych 4 ha gruntów po Elektrociepłowni, które tworzyć będą strefę D. Także zostaną zaprojektowane pod inwestycje. Uzbrojenie ich wiąże się z planowaną w tej części inwestycją – przebudową ulicy Olszewskiego w kierunku północno-wschodnim. Miejsce to stanie się więc bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

 

Źródło: KPT

Authors

Related posts

Góra
English