Rusza budowa zakładu firmy Hengs w Gogolinie

 

130 osób znajdzie pracę w zakładzie niemieckiego koncernu Hengst produkującego części i akcesoria dla motoryzacji. Jego budowa w Gogolinie właśnie rusza. Pełnowymiarowa produkcja zacznie się natomiast w przyszłym roku. Inwestycja warta jest 15,5 mln euro.

Firma Hengst zajmuje się produkcją części i akcesoriów do pojazdów silnikowych. W ostatnich tygodniach kupiła działkę o powierzchni 6 hektarów w Gogolinie, na terenie objętym Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Powstanie tam drugi zakład tej firmy w Polsce i 16-ty na świecie. Od 2015 roku w Gostyniu (Wielkopolskie) Hengst produkuje wkładki filtrowe dla motoryzacji. W Gogolinie produkowane mają być natomiast moduły do zarządzania płynami. Symboliczną pierwszą łopatę pod budowę zakładu w woj. opolskim wbito 16 maja.

Jeszcze pod koniec tego roku mają tu powstać pierwsze próbki wyrobów dla takich klientów jak Audi czy Volkswagen. Pełna produkcja ruszy natomiast w 2018 roku – deklarował podczas uroczystego rozpoczęcia budowy w rozmowie z dziennikarzami Jens Röttgering, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu grupy Hengst. I dodał: – Chcemy w tym zakładzie skupić najnowsze technologie, produkować tu najlepsze systemy filtrów, jakie są na świecie dla najbardziej wymagających klientów. Dlatego potrzebowaliśmy najlepszego miejsca pod inwestycję.

Teren, na którym powstanie nowy zakład w Gogolinie jest zlokalizowany niedaleko autostrady A4 i linii kolejowej łączącej Śląsk z Opolem i Wrocławiem. – Kiedy składaliśmy ofertę firmie Hengst braliśmy pod uwagę, by dotyczyła ona nie tylko pięknego, dobrze uzbrojonego terenu, ale też by znajdował się on w przyjaznym otoczeniu, takim właśnie jak zorientowana na inwestorów gmina Gogolin, której mieszkańcy mogą być pracownikami firmy Hengst, a lokalni przedsiębiorcy ich partnerami – podkreślał wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Jerzy Łoik.

Wierzymy, że firma hołdująca wartościom rodzinnym i stawiająca na ciągłość realizacji celów szybko wpiszę się w krajobraz naszej gminy. Nie tylko ten gospodarczy, ale też społeczny – dodał burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. W geście szacunku do inwestora władze gminy nadały ulicy, przy której zostanie zbudowany zakład, imię twórcy koncernu Waltera Hengsta.

 

 

Jens Röttgering przyznał, że nim jego firma zdecydowała się na inwestycję w Gogolinie rozważała także inne tereny w Polsce, ale też w Czechach czy na Węgrzech. Podkreślił, że tym, co przesądziło o lokalizacji w opolskim było nie tylko położenie niedaleko autostrady i niedaleko odbiorców firmy czy kwalifikacje potencjalnych pracowników, ale też otwartość i profesjonalna obsługa ze strony instytucji odpowiedzialnych za kontakt z firmą ze strony gminy, KSSE czy województwa.

Obsługą przedinwestycyjną firmy zajmowało się m.in. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Główny specjalista działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Piotr Regeńczuk podał, że pierwszy kontakt z niemieckim inwestorem miał miejsce na początku 2016 r. – W styczniu 2016 roku firmie przedstawiono pierwsze oferty inwestycyjne terenów, na których można byłoby wybudować nowy zakład. Później wielokrotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami koncernu i prezentowaliśmy województwo opolskie. Wspólnie z PAIH oraz strefami ekonomicznymi z Wałbrzycha i Katowic kilkukrotnie przygotowywaliśmy też spotkania z samorządami oraz wizytacje terenów inwestycyjnych – relacjonuje Piotr Regeńczuk.

Ostatecznie – jak dodaje pracownik COIE – inwestorzy docenili to, że gmina Gogolin ma pomysł na siebie, jest zadbana i bardzo dobrze zorganizowana. – Poza tym w pobliżu jest dobry hotel, miejsce do spotkań biznesowych w Kamieniu Śląskim, pole golfowe oraz lotnisko, na którym może wylądować mały samolot i skąd można szybko dostać się do zakładu. Wśród odbiorców firmy są znane światowe marki, m.in. Daimler czy Bugatti. A przedstawiciele klientów przyjeżdżają na odbiory techniczne i przy takich wizytach ważna jest lokalizacja zakładu – tłumaczy Piotr Regeńczuk.

W Gogolinie na dobry początek stanie hala firmy Hengst o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych. Za jej budowę odpowiedzialna jest firma Hochtief. Hengst nie wyklucza jednak w kolejnych latach rozbudowy i rozwoju zakładu w województwie opolskim, a także zatrudniania kolejnych osób. Rekrutacja pierwszych 20 pracowników – zarówno specjalistów i menadżerów, jak i pracowników produkcji – już się zaczęła.

Firma Hengst istnieje od 1958 r. Powstała w miejscowości Münster w Nadrenii – Północnej Westfalii (Niemcy). Założył ją Walter Hengst. Koncern zajmuje się produkcją elementów do zarządzania płynami, układów wentylacji skrzyni korbowej i systemów filtracji do filtracji oleju, paliwa, powietrza i powietrza w kabinie. Ma oddziały w 15 lokalizacjach na całym świecie: w Niemczech, Brazylii, Chinach, Danii, Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Singapurze, USA i Polsce. Przedsiębiorstwo sukcesywnie się rozwija. Obecnie zatrudnia 3 tys. pracowników na całym świecie. Działa pod nazwą Hengst SE & Co. KG, a prowadzi je wnuk Waltera Hengsta – Jens Röttgering.

 

Źródło: OCRG

Authors

Related posts

Góra
English