Przenośniki członowe – płytkowe i wałkowe

Źródło: Bosch Rexroth

 

Przenośniki płytkowe i wałkowe należą do grupy transporterów członowych, w przypadku których przemieszczanie towarów odbywa się na członach przymocowanych do cięgien łańcuchowych. Człony mające kształt płyt lub wałków mają zarówno swoje wady, jak i zalety, a także możliwości zastosowań.

 

Przenośniki członowe to bardzo popularne urządzenia transportujące, służące do ciągłego przemieszczania ładunków jednostkowych, takich jak: worki, paczki, skrzynki, butelki itp. Transport ładunków odbywa się na odpowiednio ukształtowanych członach, połączonych w jeden obwód pojedynczym lub podwójnym cięgnem (najczęściej łańcuchowym). Z uwagi na ich właściwości oraz konstrukcję tego rodzaju przenośniki można stosować np. do procesów sortowania, chłodzenia, suszenia, dozowania itd.

Przenośniki te różnią się kształtem członów i w zależności od tego kryterium wyszczególnia się różne ich odmiany. Wśród wielu rodzajów przenośników członowych znajdują się m.in. przenośniki płytkowe oraz wałkowe (zwane rolkowymi), które zostaną bliżej omówione w niniejszym artykule.

Authors

Related posts

Góra
English