Firmy mogą oszczędzić dzięki zrównoważonemu zarządzaniu zasobami IT

 

Średnio 30 proc. – tyle oszczędzają firmy w skali roku, jeśli podczas zakupu urządzeń mobilnych kierują się kryteriami zrównoważonego rozwoju. Osoby odpowiadające za zakup sprzętu IT w firmach szacują, że dzięki temu urządzenia mogą być wykorzystywane do pracy średnio o 2 lata dłużej – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Panasonic. Dotyczyło ono polityki zakupowej firm w obszarze mobilnego sprzętu IT: notebooków, tabletów, urządzeń hybrydowych oraz podręcznych.

Zrównoważone zarządzanie zasobami IT obejmuje działania mające na celu obniżenie całkowitego kosztu posiadania urządzeń i jednocześnie podniesienie ich wydajności w perspektywie długoterminowej. To oznacza, że w momencie zakupu nowego sprzętu do firmy pod uwagę bierze się takie czynniki, jak kompatybilność z istniejącą infrastrukturą IT firmy, możliwość wykorzystania wymiennych baterii, niski współczynnik awaryjności, wzmocniona obudowa, dobre warunki gwarancyjne oraz możliwości aktualizacji oprogramowania. W szerszym rozumieniu liczą się także względy ekologiczne, takie jak energooszczędność, możliwości recyklingu oraz niska emisja CO2.

Jak pokazały badania, to właśnie kwestie finansowe, a nie środowiskowe czy te związane z odpowiedzialnością społeczną, motywują firmy do wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju. Na pierwszym miejscu ankietowani stawiali zmniejszenie wydatków na nowe urządzenia (42 proc.). W dalszej kolejności firmy przywiązują wagę do: zmniejszenia wydatków związanych z zakupem nowych baterii (38 proc.), odpowiedniego systemu recyklingu (37 proc.) oraz możliwości zmniejszenia całkowitego kosztu posiadania urządzeń (37 proc).

Przebadane firmy oszacowały również oszczędności, jakie generują dzięki wdrożeniu strategii zrównoważonego zarządzania zasobami IT. Okazuje się, że w skali roku mogą ograniczyć swoje wydatki na sprzęt IT średnio o 1/3. Co ciekawe, 8 proc. ankietowanych szacuje, iż oszczędności mogą sięgnąć nawet połowy budżetu przeznaczonego na ten cel.

– Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest odpowiedzialna polityka zakupowa w firmie. Nasze badania pokazały, że już 85 proc. firm wdrożyło strategię zrównoważonego zarządzania zasobami IT – mówi Jacek Wielgus, Partner Account Manager – CEE Region w Panasonic. – Mimo iż technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, o inwestycji w sprzęt IT trzeba myśleć w perspektywie długoterminowej. Dobre warunki gwarancyjne, wsparcie serwisowe, a przede wszystkim długa żywotność urządzeń przekładają się na niebagatelne korzyści finansowe – dodaje Jacek Wielgus.

Badanie przeprowadziła firma Opinion Matters wśród 1001 osób decyzyjnych z firm zatrudniających powyżej 50 pracowników – z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji i Hiszpanii.

Więcej informacji na temat wzmocnionych notebooków i tabletów Panasonic Toughbook i Toughpad można znaleźć na stronie: http://business.panasonic.pl/produkty-komputerowe/.

Raport z badania pt. „Sustainability matters” można pobrać ze strony: http://computers.panasonic.eu/Sustainable-IT-EN.

 

Źródło: Panasonic

 

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English