Etteplan inwestuje i rozszerza swoją działalność w Polsce

 

Fińska firma Etteplan (znana wcześniej w Polsce pod nazwą Espotel) inwestuje i rozszerza swoją działalność w Polsce. Nowe biuro w Poznaniu umożliwi Etteplan lepszą obsługę klientów w Polsce i Europie Środkowej, jak również zwiększenie oferty usług. Ponadto rozszerzenie działalności będzie wymagało zatrudnienia dodatkowych specjalistów z obszarów takich jak Internet rzeczy (ang. Internet of Things, IoT), szeroko rozumiana digitalizacja oraz dokumentacja techniczna.

Etteplan świadczy usługi specjalistyczne w zakresie inżynierii przemysłowej, systemów wbudowanych, przemysłowego Internetu oraz dokumentacji technicznej. Firma rozszerza właśnie swoją działalność w Polsce i zakłada biuro w Poznaniu. Rosnące zapotrzebowanie klientów, lepsze prognozy ekonomiczne dla Polski w ostatnich latach oraz poszerzenie oferty usług w Polsce o usługi w zakresie dokumentacji technicznej to podstawowe czynniki i uwarunkowania, które wpłynęły na podjęcie tej decyzji.

Etteplan rozszerzył swoją działalność w Polsce na wiosnę 2016 r. po przejęciu Espotel, firmy specjalizującej się w systemach wbudowanych i rozwiązaniach IoT. W Polsce Etteplan obsługuje również wielu klientów z Europy Środkowej, zwłaszcza w dziedzinie Internetu przemysłowego. Ponadto wrocławskie centrum R&D firmy, które wykonuje część zadań w ramach realizacji różnych projektów dla klientów, zwiększa konkurencyjność Etteplan. Aktualnie firma zatrudnia blisko 100 osób w Polsce i ma około 50 podwykonawców.

Inwestycja ta to świadomy i dokładnie przemyślany krok ze strony Etteplan. Jesteśmy zainteresowani Polską, ponieważ oferuje nam liczne możliwości organicznego rozwoju. W Polsce jest wysoka liczba potencjalnych klientów oraz wykwalifikowanych pracowników, a rynek wyraźnie się rozwija – powiedział Juha Näkki, dyrektor generalny Etteplan.

 

Większy zasięg i szersza oferta usług

Etteplan ma już biuro we Wrocławiu i około 15 klientów lokalnych, w tym firmy polskie i międzynarodowe, takie jak ABB, Nokia, Viessmann i Diehl. Lokalizacja w pobliżu najważniejszych rynków środkowoeuropejskich to strategiczna korzyść dla Etteplan, gdyż ułatwia obsługę klientów z wykorzystaniem bazy w Polsce. Dodatkowo Poznań może poszczycić się obecnością wykwalifikowanych specjalistów, którzy posługują się biegle językami obcymi.

W wielu innych ośrodkach inżynieryjnych w Polsce rekrutacja to trudne zadanie. W Poznaniu sytuacja jest lepsza i względnie szybciej można znaleźć świetnej klasy specjalistów w dziedzinie Internetu rzeczy. Poznań jest siedzibą wielu przedsiębiorstw przemysłowych, co czyni go dla nas idealnym miejscem do szukania potencjalnych klientów – powiedział Näkki.

Przewiduje się, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na usługi w zakresie dokumentacji technicznej będzie rosnąć. Nowe biuro umożliwi Etteplan zaspokojenie tych potrzeb rynkowych.

To tylko jeden z celów związanych z przejęciami, które przeprowadziliśmy rok temu. Obecnie staramy się aktywnie integrować naszą ofertę w różnych obszarach we wszystkich krajach, w których prowadzimy działalność. Jak dotąd dokumentacja techniczna nie była w centrum naszego zainteresowania w Polsce. Wierzymy, że ośrodek w Poznaniu pomoże nam rozwinąć naszą działalność również w tym obszarze – powiedział Näkki.

 
O firmie Etteplan:

Etteplan świadczy usługi inżynieryjne w zakresie maszyn i obiektów przemysłowych, systemów wbudowanych, Internetu rzeczy i dokumentacji technicznej dla czołowych przedsiębiorstw przemysłowych na świecie. Nasze usługi są zaprojektowane z myślą o zwiększeniu konkurencyjności produktów i procesów inżynieryjnych naszych klientów w całym cyklu eksploatacji. Korzyści płynące z innowacyjnych rozwiązań Etteplan można zobaczyć w licznych zastosowaniach przemysłowych i produktach codziennego użytku.

W 2016 r. obroty Etteplan wyniosły 183,9 mln EUR. Firma zatrudnia obecnie ponad 2500 specjalistów w Finlandii, Szwecji, Holandii, Niemczech, Polsce i Chinach. Etteplan jest notowany na giełdzie Nasdaq Helsinki Ltd pod symbolem ETTE.

 

Źródło: Etteplan

 

Authors

Related posts

Góra
English