Prowadnice liniowe NSK udowadniają swoją niezawodność w maszynach rozmieszczających komponenty elektroniczne

Typowa maszyna SMT wykorzystywana w przemyśle elektronicznym jest w stanie w ciągu godziny precyzyjnie rozmieścić na płytkach PCB ponad 50 000 komponentów. To stawia wysokie wymagania wobec urządzeń typu pick and place. (Fot: iStock.com/thiel_andrzej)

Doświadczając powtarzających się usterek własnych prowadnic liniowych, uznany i renomowany producent maszyn rozmieszczających komponenty elektroniczne w technologii montażu powierzchniowego (SMT), zwrócił się do firmy NSK o propozycję rozwiązania problemu. Po identyfikacji przyczyn awarii, firma NSK zarekomendowała wykorzystanie prowadnic liniowych z serii NH. Obecnie po odbiorze kilku tysięcy takich jednostek klient nie zgłasza już problemów z bardzo krótkim okresem eksploatacji wyposażenia.

Jednostki typu pick and place stosowane w maszynach do montażu powierzchniowego muszą wytrzymywać ciężkie obciążenia mechaniczne. Typowa maszyna działająca w sektorze elektronicznym jest w stanie w ciągu godziny precyzyjnie umieścić na płytkach PCB ponad 50 000 komponentów. Co więcej, maszyny te pobierają elementy jednocześnie nawet z 200 podajników (rolek z częściami elektronicznymi).

Z powodu tak wielkiej ilości błyskawicznie rozmieszczanych komponentów elektronicznych nieuniknione jest występowanie okresowych problemów. Właśnie tego typu sytuacja miała miejsce w systemie pick and place zastosowanym w nowej serii maszyn do montażu powierzchniowego, opracowanej przez europejskiego producenta OEM. Doświadczał on bardzo szybko występujących usterek własnych prowadnic liniowych – również ich wymiana na model pochodzący od innego producenta nie przyniosła poprawy.

 

Prowadnice liniowe NSK z serii NH zapewniają niezawodność w wymagających i precyzyjnych aplikacjach

 

W następstwie tych niepowodzeń producent OEM skontaktował się z NSK, która zleciła firmowemu zespołowi ekspertów analizę niesprawnych jednostek. Badanie uszkodzeń widocznych na prowadnicach wykazało, że moment obciążenia (nachylenie) był zbyt wysoki – skutkowało to występowaniem błędów niewspółosiowości w systemie rozmieszczania komponentów.

Jako rozwiązanie firma NSK zarekomendowała wykorzystanie prowadnic liniowych z serii NH, które nie tylko zostały specjalnie zaprojektowane do aplikacji o wysokich prędkościach, ale oferują również możliwość samonastawności. Zastosowano także specjalny typ smaru, który zapewnia lepsze właściwości smarne niż standardowe produkty stosowane w aplikacjach charakteryzujących się obciążeniem udarowym i niewielkim skokiem.

Wdrożenie projektu okazało się bardzo udane. Gdy tylko prowadnice typu NAH20ANZ weszły do użytkowania, producent OEM przestał zgłaszać usterki. Co więcej, także w wielu tysiącach innych instalacji prowadnice liniowe NH gwarantują długą żywotność.

 

Źródło: NSK

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English