Czym jest WMS?

Marek Kuropieska, Prezes Zarządu Aspekt

Jak dostać dotację na WMS i czy warto?

Otrzymanie dofinansowania na magazynowy system informatyczny (WMS) możliwe jest w ramach różnych programów operacyjnych Unii Europejskiej. Dofinansowanie może zostać przyznane przedsiębiorcom na realizację zaplanowanych inwestycji. Mogą one dotyczyć budowy i rozbudowy, rozszerzenia działalności czy unowocześnienia logistyki sprzedaży towarów i usług oraz informatyzacji (np. wdrożenia systemu WMS).
Osobiście uważam, że otrzymanie takiej dotacji nie jest rzeczą trudną, ale by ją uzyskać warto zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanych firm. Trzeba bowiem pamiętać, że sukces w przyznaniu dotacji zależy od świetnie przygotowanego wniosku. Jego przygotowanie musi uwzględniać m.in.: analiza zapotrzebowania firmy (zgodnie z zasadą „systemu szytego na miarę”), dobór odpowiednich urządzeń Auto ID, metodologię i harmonogram wdrożenia, czy cykl szkoleń dla pracowników.
Na pewno warto starać się o takie dofinansowanie (nie ukrywajmy – dedykowane rozwiązania IT są kosztowne), ponieważ jest to inwestycja, która z pewnością podniesie konkurencyjność przedsiębiorstwa.

 

Jaką firmę wybrać?
Obecnie na rynku jest bardzo wiele firm oferujących wdrożenie Warehouse Management System.  Poszukując firmy, z której usług chcielibyśmy skorzystać, najczęściej rozpoczynamy przegląd ofert w Internecie. Jak wybrać najlepszą?
Najlepszą firmą z pewnością nie będzie firma, która zaoferuje najszybsze wdrożenie. Czas wdrożenia nie powinien być decydującym kryterium jeśli chodzi o wybór systemu WMS. Należy w takim przypadku postarać się doprecyzować, co pracownicy takiej firmy mają na myśli używając sformułowania „najszybsze wdrożenie” lub gdy deklarowany przez nich czas wdrożenia wydaje się być wyjątkowo krótki w porównaniu z konkurencją. To samo dotyczy firm, których system nie jest przeznaczony do modyfikacji i którego nie można w żaden sposób rozwijać ani dostosowywać do konkretnych potrzeb. Wynika to między innymi z tego, że efektywność pracy wzrasta wtedy, kiedy możemy dobrać odpowiednie rozwiązanie.
Wdrażanie systemu jest procesem wieloetapowym, a jego pośpieszna implementacja może spowodować, że nie będzie on działał w sposób zgodny z oczekiwaniami. Zazwyczaj czas od podpisania umowy do finału jakim jest rozpoczęcie korzystania z systemu WMS może wynieść od kilku miesięcy do nawet dwóch lat , w zależności od tego czego będziemy oczekiwać.

 

Zdjęcie: Mecalux

Istotne jest, aby wybrana firma wdrażająca zapoznała się szczegółowo ze sposobem działania przedsiębiorstwa, oczekiwaniami wobec systemu oraz z pracownikami, którzy będą mieli wykorzystywać ten system na co dzień i którzy wiedzą, co jest dla nich istotne. Chodzi zarówno o kadrę zarządzającą, jak i o szeregowych pracowników. Ważne jest, aby już na początku określić, czy oczekiwania mają szansę się urzeczywistnić. Ważna jest również świadomość, że wraz z biegiem czasu postępuje technika i następuje rozwój logistyki, więc z pewnością za kilka, może kilkanaście lat warto będzie usprawnić (bądź nawet też zmienić) już istniejący system WMS.
Kiedyś firmy zajmujące się wprowadzeniem systemu WMS projektowały aplikację pod indywidualne potrzeby klienta. Obecnie firmy wdrażające WMS oferują gotowy system z możliwością dostosowania go (dzięki różnego typu modułom) do indywidualnych potrzeb danego magazynu, dzięki temu można być pewnym funkcjonalności rozwiązania, które przecież zostało już przetestowane w innej firmie. Najczęściej firma, która potrzebuje informatycznego systemu magazynowego, organizuje przetarg na wdrożenie systemu WMS. W takim przetargu startuje około kilku, a nawet do kilkunastu firm chcących zrealizować to wdrożenie. Organizując przetarg należy mieć sprecyzowane oczekiwania wobec systemu WMS (jego finalnego działania), a także wobec firmy wdrażającej go (co należy do ich kompetencji). Najistotniejsze jest aby zdefiniować rolę systemu WMS w firmie i określić szczegółowo funkcje jakie ma spełniać.
Oczywiste jest to, że cena zawsze odgrywała i będzie odgrywać istotną rolę we wdrożeniu. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z najtańszej oferty może finalnie przynieść więcej strat niż korzyści.
Coraz więcej firm ma świadomość, że od optymalnego systemu WMS zależy prawidłowe funkcjonowanie firmy oraz jej dalszy rozwój, co oczywiście wiąże się z większymi zyskami. Należy znaleźć rozwiązanie, które pogodzi oczekiwania wobec efektów, które mają nastąpić po wdrożeniu systemu WMS, oraz czas i budżet, jaki firma posiada na realizację tego projektu.
Czasami niektóre firmy mają w swojej ofercie rozszerzoną opcję, jaką jest współpraca przez dłuższy czas i modyfikowanie modułów bądź ich dodawanie w miarę potrzeb. Oprócz wdrożenia ważne jest utrzymanie systemu, czyli pomoc i serwis non-stop (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku). Dla dużych przedsiębiorstw nawet kilkugodzinny przestój może być kosztowne, dlatego tak istotne jest usunięcie usterki w maksymalnie krótkim czasie.

 

 

Authors

Related posts

Góra
English