Wkrętarki pneumatyczne

Źródło: Metabo

 

Narzędzia pneumatyczne są najczęściej stosowanymi narzędziami w przemyśle. Cieszą się powodzeniem głównie z powodu większej (w porównaniu z narzędziami elektrycznymi) niezawodności, trwałości oraz stosunkowo niewielkiego ciężaru.

 

W przemyśle bardzo ważnym parametrem jest wydajność pracowników. Nie wszędzie można pracę zautomatyzować lub jest to ekonomicznie nieuzasadnione. Dlatego tak ważne jest szybkie i precyzyjne wykonywanie czynności przez pracowników, którzy zajmują się montażem w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W tym celu w znakomitej większości takich firm stosuje się narzędzia pneumatyczne.
Narzędzia pneumatyczne są urządzeniami stosunkowo prostymi w budowie, a przez to trwałymi i niezawodnymi. Stąd też ich powszechność. To właśnie do napędu takich narzędzi używa się sprężonego powietrza, które jest jednym z ważniejszych mediów w przedsiębiorstwach.
Narzędzia służące do produkcji są wysoko wyspecjalizowane. Nie ma tu miejsca na uniwersalne narzędzia (jak ma to miejsce np. w warsztatach samochodowych), które są przeznaczone do wykonania różnych czynności. Montaż przemysłowy to zwykle jedna czynność przypisana pracownikowi. Nawet jeśli wykonuje on różne czynności, to do każdej z nich zwykle używa różnych narzędzi, gdyż podjęcie narzędzia jest mniej czasochłonne niż jego przezbrojenie.
Narzędzia pneumatyczne służące do montażu można podzielić na klucze (m.in. udarowe), wkrętaki, wkrętarki, zakrętarki, nitownice. W innych czynnościach używa się również innego rodzaju narzędzi, takich jak wiertarki, młoty, szlifierki, polerki, gwoździarki, narzędzia specjalistyczne.
Występują także narzędzia, które oferują pewien zakres uniwersalności. Przykładem takiego narzędzia mogą być wiertarko-wkrętarki. W zależności od ustawień można takie narzędzie używać zarówno do wkręcania jak i wiercenia.
 
Zalety narzędzi pneumatycznych

Źródło: Chicago Pneumatic

Niezawodność wynikająca z prostoty. Silnik pneumatyczny jest konstrukcją stosunkowo prostą, dzięki czemu ma on dużą niezawodność. Przekłada się to na trwałość całego narzędzia.
Niewielka waga. Prostota konstrukcji przekłada się na mniejszą wagę w porównaniu z urządzeniami elektrycznymi. Ma to istotne znaczenie dla operatora, który musi posługiwać się takim narzędziem w czasie pracy.
Łatwość regulacji. Narzędzia pneumatyczne można w prosty sposób regulować za pomocą zmiany dopływu strumienia sprężonego powietrza.
Bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do narzędzi elektrycznych, narzędzia pneumatyczne mogą być stosowane w znacznie trudniejszych warunkach od porównywalnych narzędzi elektrycznych. Dotyczy to zwłaszcza znacznej rozpiętości temperatur oraz dużej wilgotności. Narzędzia pneumatyczne z założenia nie są narzędziami iskrzącymi, a wyposażenie je w odpowiednie końcówki zapobiega ich iskrzeniu w trakcie pracy.
Niski poziom hałasu. Współczesne narzędzia pneumatyczne cechują się stosunkowo niską emisją hałasu. Dzięki temu praca jest mniej męcząca dla operatora.

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English