Rękawice ochronne i robocze

 

W ofercie firmy Delta Plus znajdziemy rękawice antystatyczne METIS VV791 oraz THEMIS VV792. Mogą być używane wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie w postaci wyładowań elektrostatycznych. Zostały wykonane z poliamidu oraz miedzi. Rękawice THEMIS VV792 mają dodatkowo powłokę z poliuretanu na końcówkach palców. – Nagromadzenie ładunków elektrycznych, może prowadzić do uszkodzenia sprzętu elektronicznego czy elektrotechnicznego. Stosowanie rękawic antystatycznych zapobiega uszkodzeniom komputerów, AGD czy podzespołów elektronicznych. Dlatego często używają ich osoby zajmujące się montażem oraz serwisem takiego sprzętu – wyjaśnia Justyna Butrym, kierownik działu marketingu i IT w firmie Delta Plus.

Specjalne rękawice potrzebne są także w przypadku wykonywania wszelkiego rodzaju prac polegających na spawaniu. Powinny być wysokie i chronić tętnicę promieniową. Najczęściej wykonywane są ze skóry, tak jak rękawice spawalnicze GSL 230/20 R/KEV czy GSL 320/15 C KEV, marki Pangoline proponowane przez Prosafco Polska. W tym przypadku jest to owcza skóra, zszywana nicią KEVLAR.

 

 

Zdarzają się stanowiska pracy na których jest również potrzebna ochrona przed promieniowaniem, w tym laserowym – i takie produkty są również dostępne na rynku. Przykładem są rękawice uvex laservision firmy UVEX SAFETY Polska.

Szeroki wybór rękawic ochronnych i roboczych, pozwala postawić na rozwiązania, które są w danym przypadku najkorzystniejsze. Z drugiej strony rodzi pewne dylematy. Jakie zastosować kryteria wyboru rękawic? Jacek Gierczyński, kierownik do spraw kluczowych klientów w firmie Prosafco Polska, radzi: – Żeby rękawice mogły stanowić optymalną ochronę dla pracownika, należy przede wszystkim zidentyfikować grupę produktów, z której można dokonać wyboru. Rękawice ochronne i robocze dzielimy najczęściej na zapobiegające: uszkodzeniom mechanicznym, termicznym, chemicznym i biologicznymi oraz porażeniu prądem. Dopiero wówczas, kiedy wiemy jakie mamy opcje do wyboru w ramach, na przykład, rękawic termoochronnych, warto zainteresować się możliwymi rozwiązaniami czy materiałami, aby wybrać najbezpieczniejsze rękawice.

Bez wątpienia dostępne obecnie środki ochrony indywidualnej mogą być bardzo nowoczesne i zdecydowanie poprawiać komfort pracy. Jest to związane z jednej strony z ogólnym postępem technologicznym, a z drugiej z przywiązywaniem coraz większej wagi do warunków BHP. Obie te tendencje są bardzo pozytywne, tym bardziej, że przynoszą korzyść pracownikom zatrudnionym w rozmaitych gałęziach przemysłu, a tym samym przedsiębiorstwom. Prawda jest taka, że rękawice ochronne lub robocze powinny być stosowane prawie w każdym zawodzie, który wiąże się z wykonywaniem pracy fizycznej.

 

Autor: Sabina Frysztacka

 

Artykuł pochodzi z czasopisma Główny Mechanik nr 5/2016

 

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English