W czerwcu ruszy budowa fabryki Mercedesa w Jaworze

 

Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz zostanie zlokalizowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia w gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład, w ramach nowo powstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Nowoczesna fabryka będzie połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0“, a jej uruchomienie pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2017 roku, a uruchomienie nowoczesnego zakładu w Jaworze zaplanowane jest na koniec 2019 roku.

Wartość inwestycji koncernu Daimler AG w Jaworze to około 500 mln euro, czyli ponad 2 mld zł. Uruchomienie tak nowoczesnego zakładu to jednak nie tylko inwestycja w jego budowę. Fabryka w Jaworze to również możliwość stworzenia blisko 500 nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy miejsc prac, z których każde generuje średnio 5-8 miejsc pracy u kooperantów, poddostawców i usługodawców w regionie. Firma planuje również szereg działań edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli z regionu, mających na celu pomoc w podnoszeniu kwalifikacji absolwentów szkół technicznych. Oferowane przez koncern szkolenia przyszłych polskich pracowników przez wykwalifikowanych ekspertów z Niemiec pozwoli na transfer umiejętności i wiedzy na temat innowacji technologicznych i organizacyjnych oraz nowoczesnych metod zarządzania, przyczyniając się do dalszego wzrostu produktywności gospodarki regionu.

Zakład w Jaworze dołączy do sieci fabryk zespołów napędowych Mercedes-Benz, obejmującą wiele niemieckich i międzynarodowych zakładów. Wiodącą fabryką jest Untertürkheim, produkująca silniki, skrzynie biegów, osie i związane z nimi podzespoły. Z kolei zakład w Berlinie specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji ultranowoczesnych podzespołów oraz części, jak również w wytwarzaniu jednostek napędowych. Mercedes-Benz w Hamburgu rozwija i produkuje osie napędowe oraz ich elementy, a także kolumny kierownicze, elementy układów wydechowych i lekkie elementy konstrukcyjne. Fabryka silników MDC Power w Kölledzie w niemieckim kraju związkowym Turyngia – spółka zależna będąca w 100% własnością Daimler AG – produkuje silniki czterocylindrowe dla samochodów Mercedes-Benz oraz Mercedes-AMG.

Sieć fabryk Mercedes-Benz to również liczne zakłady poza granicami Niemiec, tj. Star Transmission w Rumunii – spółka zależna Daimlera, która montuje skrzynie biegów, a także produkuje części i komponenty czy przedsiębiorstwo joint venture BBAC w Pekinie, wytwarzające silniki na lokalny rynek Państwa Środka. W ramach strategicznej współpracy koncernu Daimler z aliansem Renault-Nissan firma Infiniti produkuje dla Mercedes-Benz czterocylindrowe jednostki benzynowe w swojej fabryce w Decherd w stanie Tennessee (USA).

 

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Jaworze

3 marca 2017 r. w Regionalnym Muzeum w Jaworze otwarta została wystawa pt. „Jawor – nowy rozdział w historii Mercedes-Benz”. Organizatorem wystawy jest spółka  Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Patronat honorowy nad ekspozycją objął Burmistrz Miasta Jawora, Emilian Bera, a partnerem wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Jaworze.

 

 

– Otwierając tę wystawę pragniemy powitać Jawor jako nowego członka rodziny Mercedes-Benz Cars i całej sieci produkcji elementów napędowych.  Nowa fabryka będzie ważnym ogniwem w grupie naszych zakładów na świecie zaopatrując je w silniki – czyli w serce samochodu.  W ten sposób przekazujemy Polsce  nie tylko wymierną inwestycję, ale też 130 lat doświadczenia  naszych najlepszych niemieckich zakładów produkcyjnych – powiedział obecny na spotkaniu Frank Deiss, wiceprezes Mercedes-Benz Cars, odpowiedzialny za produkcję układów napędowych.

Multimedialna ekspozycja, przygotowana w Muzeum Regionalnym w Jaworze, to zaproszenie do świata marki Mercedes-Benz, skierowana nie tylko dla miłośników motoryzacji. Jedną z atrakcji będzie replika pierwszego na świecie silnika szybkobieżnego, skonstruowanego w 1884 r. przez Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha, który m.in został użyty do modelu pierwszego motocykla. Zwiedzający będą mogli również zobaczyć ultranowoczesny silnik OM 654 – szczytowe osiągnięcie produkcji wysokoprężnych silników.
Nie chciałbym zdradzać więcej szczegółów – niech to pozostanie niespodzianką dla zwiedzających. W tym momencie mogę potwierdzić, że część ekspozycji będzie stała, a część modułowa. Zależy nam na tym, żeby z czasem zmieniać ekspozycję i móc podzielić się z lokalną społecznością niezwykle bogatą historią marki Mercedes-Benz, która jest nierozerwalnie związana z historią motoryzacji – powiedział dr Andreas Schenkel, Prezes Zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Docelowo przestrzeń zaaranżowana na wystawę ma stać się również miejscem spotkań dla lokalnej społeczności, szczególnie dzieci i młodzieży, które chcą się dowiedzieć więcej o historii i przyszłości motoryzacji, nauki i techniki.
Naszym celem jest stały kontakt i dialog z mieszkańcami regionu, w którym planujemy naszą inwestycję. Dlatego zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Ziemi Jaworskiej do wejścia w świat naszej marki i poznanie jej bogatej tradycji. Mamy nadzieje, że wystawa stworzy przestrzeń – punkt na mapie Jawora, gdzie będzie można spotkać się i podyskutować o historii nauki i techniki, której trochę brakuje w programach szkolnych. Przeszkoliliśmy też odpowiednio personel Muzeum Regionalnego, który będzie chętnie odpowiadał na pytania zwiedzających – powiedziała dr Ewa Łabno-Falęcka, Dyrektor Komunikacji Marketingowej i Relacji Zewnętrznych Mercedes-Benz  Manufacturing Poland.

Mercedes w Jaworze to inwestycja, na którą Jawor czekał od pokoleń. Cieszę się, że marka Mercedes-Benz to nie tylko działania czysto biznesowe. Wspólnie realizujemy także przedsięwzięcia skierowane do mieszkańców miasta i regionu. Kolejnym takim działaniem jest wystawa w Muzeum Regionalnym, która przybliży mieszkańcom fenomen marki, jej historię i dorobek na przestrzeni dziesiątek lat. Ta wystawa to bez wątpienia nowy rozdział w historii miasta jak i całego koncernu. Od teraz Jawor staje się członkiem wielkiej rodziny Mercedes-Benz na świecie – skomentował burmistrz Jawora Emilian Bera.

 

Źródło: Mercedes-Benz

Authors

Related posts

Góra
English