Sprawny nadzór nad skomplikowanym procesem wytwarzania w nowej Elektrociepłowni Zabrze

 

Fortum buduje nowy wielopaliwowy blok kogeneracyjny (EC Zabrze) o mocy 220 MW, który zaopatrzy w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. W elektrociepłowni znajdzie się szereg instalacji i skomplikowanych systemów – jak turbina parowa, kocioł, systemy podawania paliwa i nawęglania – które należy zintegrować, a następnie płynnie nimi sterować, aby móc wytwarzać energię w sposób bezpieczny i wydajny.
ABB wygrała przetarg na dostawę, instalację i uruchomienie rozproszonego systemu sterowania, który będzie nadzorował pracę nowego bloku. Warunki przetargu obejmowały precyzyjnie określone i surowe wymagania techniczne, na przykład bardzo wysoki poziom dyspozycyjności. Technologie zastosowane w Zabrzu mają bowiem uczynić z tego obiektu jedną z najnowocześniejszych elektrociepłowni w Europie. Kocioł będzie spalać paliwa w złożu fluidalnym, dzięki czemu do produkcji energii zostaną wykorzystane węgiel, biomasa oraz paliwo alternatywne, a także miks tych trzech paliw. Ponadto kocioł zostanie wyposażony w nowoczesny system oczyszczania spalin, co wpłynie na ograniczenie emisji. Dzięki przyjaznym dla środowiska rozwiązaniom elektrociepłownia pomoże osiągnąć cele Pakietu Klimatycznego w Regionie Górnego Śląska.
– W ramach zamówienia dostarczymy i zainstalujemy system Symphony Plus, zrealizujemy także projekt i montaż okablowania AKPiA. Prace obejmą uruchomienie systemu, udział w rozruchu i ruchu próbnym całej instalacji, optymalizację układów regulacji, a także szkolenie obsługi – tłumaczy Krzysztof Fotujma z Dywizji Automatyki Przemysłowej w Polsce.
Symphony Plus to jeden z najpopularniejszych rozproszonych systemów sterowania (DCS) na świecie. Przygotowany na potrzeby branży energetycznej, jest częścią szerokiej oferty rozwiązań cyfrowych ABB Ability. W zabrzańskiej elektrociepłowni system zapewni integrację urządzeń peryferyjnych, systemów automatyki procesowej i automatyki turbiny, części elektrycznej i systemów utrzymania ruchu. Operator będzie mógł sterować wszystkimi urządzeniami bloku, jak i instalacjami pomocniczymi, mając pełen nadzór nad automatycznym procesem wytwarzania energii od jego początku do końca. Biorąc pod uwagę ilość sprzętowych wejść/wyjść, których projekt przewiduje blisko 9 500, oraz szereg integrowanych drogą cyfrową instalacji, będzie to jedna z bardziej znaczących, realizowanych w ostatnim czasie, instalacji Symphony Plus.
ABB w Polsce posiada szerokie kompetencje w zakresie tego typu rozwiązań. Spółka realizuje zamówienia „pod klucz”, obejmujące m.in. projekt pod konkretną specyfikację i oczekiwania klienta, dostawę, programowanie, optymalizację, uruchomienie i serwis. Na rynku polskim Symphony Plus jest oferowany od trzech lat. W tym czasie system został zainstalowany w kilku ważnych dla polskiej energetyki obiektach, zarówno w ramach modernizacji starych układów, jak i prestiżowych projektów typu „greenfield”.
W minionym roku ABB otrzymała również zamówienie na energooszczędne przemienniki częstotliwości oraz silniki niskiego napięcia, które posłużą do zasilenia wentylatorów powietrza i spalin, a także pompy wody zasilającej w nowej elektrociepłowni Fortum.
Fortum jest obecne w Polsce od 2003 roku i aktywnie działa w sektorze ciepłowniczym. Firma jest właścicielem elektrociepłowni w Bytomiu, Częstochowie i Zabrzu. Posiada także sieci ciepłownicze w Częstochowie, Płocku i Wrocławiu. Warta około 870 milionów złotych budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu jest największą dotychczasową inwestycją firmy w Polsce. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, a ich zakończenie planowane jest na 2018 rok.

 

Źródło: ABB

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English