ABB zdobywa zamówienia o wartości 70 mln USD na urządzenia dla flot kolejowych w Europie

 

ABB otrzymała zamówienia warte w sumie 70 mln USD od firmy Stadler, szwajcarskiego producenta pociągów, na dostarczenie trzem europejskim operatorom kolejowym najnowocześniejszych trakcyjnych urządzeń zasilających oraz elektrycznych instalacji pokładowych. Dzięki dostawom możliwy będzie bardziej zrównoważony przewóz regionalny i podmiejski na terenach zurbanizowanych dzięki lepszym połączeniom międzymiastowym, mniejszemu przeciążeniu i ograniczonym emisjom.
Systemy trakcyjne wraz ze zintegrowanymi systemami zasilania pokładowego i transformatorami trakcyjnymi zostaną zainstalowane w 80 pociągach elektrycznych firmy Stadler, przeznaczonych na podmiejskie i międzymiastowe trasy w Szwajcarii, Szwecji i na Węgrzech. Systemy trakcyjne przekształcają elektryczność z napowietrznych linii energetycznych do poziomów napięcia odpowiednich dla silników trakcyjnych i zapewniają pokładowym systemom potrzebne zasilanie. Bardziej kompaktowa, lżejsza technologia trakcyjna ABB zapewnia wydajniejsze działanie, oszczędza więcej przestrzeni oraz podnosi komfort podróży pasażerów.
– ABB od samego początku jest kluczowym partnerem dla sektora kolejowego. Bez innowacyjnych technologii ABB, przełomowe osiągnięcia w rozwoju trakcji i infrastruktury kolejowej byłyby niemożliwe – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – To dla nas zaszczyt, że od wielu lat jesteśmy partnerem z wyboru dla firmy Stadler, jednej z najbardziej innowacyjnych i utytułowanych spółek sektora kolejowego. Te ostatnie zamówienia są wizytówką technologiczną dwóch wiodących szwajcarskich firm.

 


Przekształtniki trakcyjne i transformatory trakcyjne ABB zostaną zainstalowane w pociągach najnowszej generacji FLIRT (Fast Light Innovative Regional Train), produkowanych na potrzeby szwajcarskiego operatora kolejowego Schweizerische Südostbahn (SOB). 11 nowych zespołów trakcyjnych będzie eksploatowanych na popularnej trasie Voralpen-Express, łączącej St. Gallen i Lucernę. Jest to najwygodniejsze połączenie kolejowe łączące środkową i wschodnią część Szwajcarii. Technologia trakcyjna ABB już jest z powodzeniem stosowana w istniejących pociągach SOB wyprodukowanych przez Stadlera.
W ramach zamówień ABB dostarczy także przekształtniki trakcyjne dla 14 nowych pociągów szwajcarskiego operatora kolejowego Regionalverkehr Bern-Solothurn (RBS) oraz dla 12 pociągów Appenzeller Bahnen (AB). W zakresie dostaw są przekształtniki trakcyjne montowane w dachu wraz ze zintegrowanym zasilaniem urządzeń pokładowych.
ABB dostarczy technologię trakcyjną również dla 33 pociągów piętrowych, produkowanych na potrzeby szwedzkiej spółki Mälab, obsługującej podróżnych na zachód od Sztokholmu. Urządzenia trakcyjne zapewnią lepsze zasilanie oraz zwiększoną niezawodność, zwłaszcza w czasie surowych skandynawskich zim.
Dodatkowo przekształtniki trakcyjne ABB z wbudowanymi urządzeniami pomocniczymi, transformatorami oraz ładowarkami akumulatorowymi zasilą 10 pociągów FLIRT nowej generacji przeznaczonych dla GYSEV, węgierskiego operatora kolejowego.
Nasza pionierska technologia wspiera operatorów kolejowych w ich dążeniu do zapewniania wysoce niezawodnych i efektywnych energetycznie systemów trakcyjnych, bez względu na to, czy chodzi o pociągi podmiejskie, czy międzyregionalne – mówi Sami Atiya, prezydent Dywizji Robotyki i Systemów Napędowych ABB.
ABB od wielu lat dostarcza innowacyjne i energooszczędne technologie dla sektora kolejowego, produkuje i serwisuje elementy i podsystemy zarówno dla infrastruktury kolejowej, jak i taboru, wykorzystywane w miejskich i międzymiastowych sieciach kolejowych, a także w kolejach dużych prędkości. Dla swojej globalnej zainstalowanej bazy ABB świadczy również usługi serwisowe przez cały okres eksploatacji, łącznie z konserwacją i retrofitem.
Zamówienia zostały zaksięgowane w IV kwartale 2016 roku.

 

Źródło: ABB

Authors
Tagi
Góra
English