Roboty w zasięgu ręki


PIAP we współpracy z Comau zorganizował 16 lutego „Dzień Robotyki” – konferencję połączoną z pokazami stanowisk zrobotyzowanych, w której wzięło udział blisko 150 przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych. Tematami budzącymi największe zainteresowanie były możliwości robotyzacji krajowych przedsiębiorstw pod kątem ekonomicznym i technicznym oraz współpraca człowieka z robotem.
Polski przemysł ewoluuje. Przedsiębiorstwa nie zastanawiają się już, czy inwestować w robotykę, ale jak to zrobić, jaki sprzęt wybrać. Rynek oferuje wiele możliwości, nie każda technologia jest uniwersalna, dlatego praktyczna wiedza z zakresu kompleksowej integracji automatyki i robotyki to klucz do sukcesu – mówi Łukasz Wojtczak, pełnomocnik dyrektora ds. aplikacji przemysłowych w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP. Jako integrator stanowisk zrobotyzowanych PIAP ma doświadczenie we współpracy zarówno z MŚP, jak i dużymi przedsiębiorstwami. Wdrożenia realizowane są z użyciem robotów światowych marek.
Tegoroczna edycja „Dnia Robotyki” została zorganizowana dzięki współpracy PIAP i firmy Comau – producenta robotów przemysłowych. Partnerami wspomagającymi były firmy: Balluff, B&R, Schunk, Supra Elco, PIAB i Troax.
Konferencja miała na celu prezentację doświadczeń zespół konstruktorów i programistów zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych. W trakcie prelekcji eksperci mówili o przygotowaniu firmy do robotyzacji, ofercie robotyki przemysłowej dla różnych zastosowań oraz bezpieczeństwie pracy zrobotyzowanych stanowisk. Szczególnie ostatni temat wzbudził duże zainteresowanie i był przyczyną żywej dyskusji o współpracy na linii człowiek-robot. – Wiedza to początek drogi, daje teoretyczne podstawy do osiągania praktycznych korzyści – komentuje Łukasz Wojtczak z PIAP. Prelekcje zawierały również przykłady zrealizowanych przez PIAP i Comau wdrożeń zrobotyzowanych stanowisk w zakładach produkcyjnych.

Druga część „Dnia Robotyki” odbyła się na hali, gdzie zespół konstruktorów i programistów prezentował urządzenia wspierające procesy produkcji, spawania, handlingu i paletyzacji, tj.:

  • robota Comau NJ 40 z podciśnieniowym chwytakiem firmy PIAB,
  • robota paletyzującego Comau PAL 180 z podciśnieniowym chwytakiem z maty piankowej firmy PIAB,
  • robota spawającego Comau Racer 1.4, wyposażonego w dodatkową siódmą oś,
  • robota spawającego – odbył się pokaz spawania na robocie Comau SIX z oprzyrządowaniem firmy Fronius,
  • oraz robota Comau Racer 1.4 w interaktywnej grze świetlnej.

Frekwencja tegorocznego „Dnia Robotyki” była wyjątkowo duża. W konferencji wzięli udział przedstawiciele firm produkcyjnych, w których występują różne procesy paletyzacji i depaletyzacji, spawania i zgrzewania, przenoszenia i transportu międzyoperacyjnego oraz ukosowania blach, łącznie blisko 150 osób.

 

Źródło: PIAP

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English