Linia formierska Savelii w Odlewni Żeliwa Śrem

 

Należąca do Grupy PGO Odlewnia Żeliwa Śrem, dokonała w ostatnim czasie znaczącej inwestycji w nowoczesną linię formowania automatycznego o wydajności 110 form /h z zaawansowanym technologicznie systemem FORMIMPRESS.
Odlewnia Żeliwa Śrem jest jedną z najbardziej zautomatyzowanych odlewni w Polsce i nadal myśli o rozbudowie parku technologicznego.  Zintegrowana instalacja, w skład, której wchodzą m.in. piec zalewczy Cime, przerób mas i linia formierska Savelli, system oczyszczania odlewów oparty o kratę General Kinematics oraz oczyszczarki Stem zastąpiła dwie starsze  linie formowania. Inwestycja powstała w oparciu o autorski projekt zespołu technologicznego Odlewni, faza wykonania infrastruktury  i instalacji zajęła spółce 14 miesięcy.

 


  Linia została uruchomiona do testów na przełomie 2015 i 16 r. W pierwszej fazie testowania weryfikowane było prawidłowe działanie wszystkich elementów instalacji. Druga faza testów skoncentrowana była na możliwości uzyskiwania założonych parametrów technologicznych i wydajnościowych, w tym m.in. w zakresie zwiększenia uzysku z formy, możliwości produkcji odlewów o stopniu skomplikowania niemożliwego do osiągnięcia przy wykorzystaniu dotychczasowej infrastruktury – mówi Wiceprezes Zarządu Odlewni Żeliwa Śrem, Filip Regulski. Równolegle z linią w Odlewni wdrażany był nowoczesny system nadzoru i kierowania wytopami żeliwa. Dziesiątki przeprowadzonych w tym okresie, w warunkach produkcyjnych eksperymentów dostarczyły zespołowi danych pozwalających maksymalnie wykorzystać potencjał obu współpracujących instalacji.  Proces wdrożeniowy oczywiście był bardzo dynamiczny, z jednej strony wskazywał, jakie możliwości dają nowe instalacje, z drugiej stawiał wyzwania, z którymi Odlewnia nie miała do tej pory do czynienia. – Dzisiaj po blisko pół roku od oddania inwestycji do eksploatacji  można śmiało powiedzieć, że wdrożenie zakończyło się sukcesem. Instalacja osiągnęła założenia pod względem efektywności kosztowej, wydajności oraz możliwość produkcji odlewów o dużym stopniu skomplikowania. Bezpośrednim efektem realizacji założeń inwestycji jest możliwość konkurowania na rynkach będących do tej pory niedostępnymi oraz zwiększenia konkurencyjności na rynkach dotychczas obsługiwanych przez odlewnię – wyjaśnia Regulski.

 

Źródło: Forhang Silesia

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English