Niezawodne suche kolosy zasilają celulozownię w Świeciu

Największe transformatory suche, jakie kiedykolwiek zainstalowano w Polsce, zasilają linię technologiczną w Mondi Świecie S.A.

 

Unloading a HVDC converter transformer

 

ABB otrzymała od Mondi Świecie S.A., liczącego się w Europie producenta papierów do produkcji tektury falistej, zamówienie na dostawę, instalację i uruchomienie dwóch sztuk transformatorów suchych o mocy 25 MVA wyprodukowanych w technologii zalewania próżniowego. Urządzenia zostały zainstalowane i uruchomione w połowie 2016 roku.

 

Parametry bezpieczeństwa
Transformatory typu CAST COIL, które mierzą 4,3 m wysokości i ważą 38 ton, pokryją coraz większe zapotrzebowanie zakładu na moc. Wyprodukowane w fabryce ABB w Saragossie urządzenia zasiliły linię technologiczną w nowej inwestycji w Świeciu, dzięki której ze zrębków sosnowych produkuje się pulpę do wytwarzania papieru. Służby utrzymania ruchu w Mondi Świecie przykładają dużą wagę do utrzymania ciągłości pracy parku maszynowego. Dotyczy to również transformatorów, które są kluczowym ogniwem układu zasilania.
W pozyskaniu kontraktu kluczowe było zapewnienie odpowiednich parametrów bezpieczeństwa. Transformatory wykonane są w technologii suchej, więc ich konstrukcja jest niepalna. Podwyższona klasa temperaturowa izolacji minimalizuje ryzyko miejscowych przegrzań. – Jako jeden z niewielu producentów na świecie możemy dostarczyć transformatory o tak dużej mocy znamionowej bez konieczności wspomagania chłodzenia wentylatorami. Do osiągnięcia mocy znamionowej wystarczy jedynie chłodzenie grawitacyjne, co przekłada się na większą niezawodność zasilania – tłumaczy Tomasz Brocki, kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu Transformatorów ABB.
Ponadto transformatory spełniają z dużym zapasem wymogi tzw. ekodyrektywy w zakresie energooszczędności. ABB zaproponowała jednostki o znacząco wyższej sprawności, dzięki czemu łatwiej będzie zachować odpowiednio niską temperaturę w stacji transformatorowej. Dla użytkownika oznacza to niższe koszty eksploatacji i niższy poziom hałasu.

 

Transport gigantów
Zamówienie na największe transformatory suche w Polsce wiązało się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich był ponadgabarytowy transport urządzeń, które przebyły drogę z Hiszpanii do Polski w asyście pilotów. Do monitorowania drgań podczas transportu wykorzystano czujnik, którego zadaniem było wykrycie czy konstrukcja nie została narażona na nadmierne wstrząsy. Transport kolosów nie obył się bez przeszkód logistycznych. Aby uniknąć opóźnienia związanego z ograniczeniami w transporcie na terenie Francji, jeden z transformatorów ominął ten kraj drogą morską. Wyzwaniem było również posadowienie 38-tonowych transformatorów, co wiązało się z użyciem specjalnej stalowej konstrukcji i dźwigu, który wprowadził urządzenia do komory na wysokość 1 m powyżej poziomu gruntu.
Mondi Świecie S.A. od lat wykorzystuje urządzenia produkcji ABB. Wśród nich są zarówno transformatory, jak i rozdzielnice i systemy. Dzięki pozytywnym doświadczeniom z przeszłości klient zdecydował się po raz kolejny zainwestować w transformatory w technologii suchej.
ABB ma wieloletnie doświadczenie w zasilaniu obiektów przemysłowych i budynków użyteczności publicznej suchymi transformatorami dużych mocy. Zakres produkcji obejmuje jednostki o mocy znamionowej aż do 63 MVA.

 

Źródło: ABB

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English