Sprężarki

sprezarki-srubowe-bezolejowe-lento-2_m

Sprężarki LENTO. Źródło: ALMiG Kompressoren

 

Sprężarki to jedne z najpopularniejszych urządzeń w przemyśle. Na polskim rynku funkcjonuje około kilkunastu dostawców tych urządzeń. Tak jak przebojem kiedyś były sprężarki śrubowe, dziś coraz większą popularność zdobywają sprężarki zmiennoobrotowe. I wciąż wprowadzane są nowe modele do sprzedaży.

 

Sprężone powietrze jest stosowane jako nośnik energii dla narzędzi pneumatycznych oraz w aplikacjach automatyki przemysłowej. Często używane jest także w procesach technologicznych, wentylacji, systemach transportowych, itp. Ma wiele zalet, wśród których można wymienić takie jak łatwość przesyłania i przechowywania, łatwość pozyskiwania, czystość i brak negatywnego wpływu na środowisko, bezpieczeństwo użycia, łatwość użycia oraz regulowania. Nie jest jednakże pozbawione wad – przede wszystkim jest to koszt pozyskania. Ten koszt w dużej części to koszt wytworzenia (pozostałe koszty eksploatacyjne to straty w instalacjach). Z kolei koszt wytworzenia jest zależny od urządzeń wytwarzających sprężone powietrze, a więc sprężarek.
Przyjmując jako okres rozliczeniowy 10 lat można przyjąć, że 70% kosztów związanych ze sprężonym powietrzem to koszt energii elektrycznej zużytej na wytworzenia sprężonego powietrza. W zależności od przyjętych założeń źródła podają, że koszt 1 m3 sprężonego powietrza waha się od 30 gr (przy wzięciu pod uwagę wyłącznie kosztów energii elektrycznej) do 65 gr (wliczając w to koszty związane z instalacją sprężonego powietrza).
Z powyższego wynika, że pierwotnym źródłem powstawania kosztów jest sprężarka. Tu z kolei okazuje się, że sprężarka jest głównie “wytwornicą ciepła”, natomiast na wytworzenie sprężonego powietrza zużywany jest jedynie niewielki procent energii. Dlatego tak ważny jest prawidłowy wybór sprężarki.
Dobra (w domyśle – tania w eksploatacji) sprężarka to taka, która albo wytwarza stosunkowo mało ciepła, albo można odzyskać wytworzone ciepło i wykorzystać je do innych celów (choćby ogrzewania). Czasami na decyzję o zakupie wpływają inne czynniki, jak choćby niewielkie wymiary urządzenia i cicha praca, dzięki czemu nie potrzeba budować specjalnej sprężarkowni, a kompresor może stać na hali produkcyjnej (oddając ciepło bezpośrednio do otoczenia). Bardzo w cenie są urządzenia z ograniczonym zużyciem energii.

 

GA15 VSD MED Oil injected screw air compressor with integrated refrigerant dryer.

Sprężarka GA15VSD. Źródło: Atlas Copco

 

Authors

Related posts

Góra
English