Drabiny szybowe. Jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracowników pod ziemią?

drabiny_pionowe_mocowane_na_stale_krause_m

 

Drabiny to urządzenia, które w jednoznaczny sposób kojarzą się ze wspinaniem ponad poziom podłoża. Są jednak takie sytuacje, w których wykorzystywane są do pionowych zejść w dół np. w oczyszczalniach ścieków, zbiornikach retencyjnych czy różnorakich obiektach z szybami. Dziś o tym, jakie urządzanie należy wówczas zastosować.

????????????????????????????????????

Drabiny szybowe to szczególny rodzaj drabin pionowych mocowanych na stałe. Znajdują szerokie zastosowanie podczas prac inspekcyjnych, konserwacyjnych i porządkowych w oczyszczalniach ścieków, w pracach budowlanych prowadzonych pod ziemią oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest zejście poniżej poziomu podłoża. Jakie przepisy regulują ich wykorzystanie?

 

Przepisy prawa i normy

Produkcję oraz montaż drabin pionowych reguluje zestaw odpowiednich przepisów oraz norm. Jeśli chodzi o grupę drabin szybowych to odpowiadają one normie EN 14 396 (drabiny pionowe mocowane na stałe w szybach i studzienkach włazowych), PN-EN 13101 (stopnie do studzienek włazowych – wymagania, znakowanie, badania i ocena zgodności), jak również DIN 19572, mówiącej o wyposażeniu zabezpieczającym przed spadkiem w szybach. Dodatkowo podczas użytkowania stosuje się przepisy bezpieczeństwa eksploatacyjnego oraz ogólne zasady zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom podczas pracy.

 

Materiały i konstrukcja

Do produkcji drabin szybowych należy stosować materiał odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. – Z uwagi na trudne środowisko, w jakim najczęściej wykorzystywane są drabiny szybowe, wykonuje się je zazwyczaj ze stali, a zdecydowanie rzadziej z aluminium. W ofercie KRAUSE znajdziemy zarówno te wykonane z cynkowanej ogniowo stali, jak i stali szlachetnej V4A, wytrawianej i pasowanej. Taki rodzaj materiału nie wymaga konserwacji i gwarantuje odporność na korozję nawet w agresywnych środowiskach, takich jak ścieki czy odczynniki chemiczne – zapewnia Marek Banach, ekspert firmy.

Jeśli chodzi o wytyczne konstrukcyjne to dotyczą one przede wszystkim antypoślizgowych stopni oraz ergonomicznej budowy podłużnic – oba elementy znacząco zwiększają bezpieczeństwo użytkowników. – Drabiny szybowe z naszej oferty, w zależności od warunków wykorzystania, mogą mieć szerokość wewnętrzną 300 lub 400 mm i liczą od 4 do nawet 15 stopni, co gwarantuje ich wykorzystanie w niemal każdych warunkach – dodaje ekspert firmy KRAUSE.

 

Ważne akcesoria

Z uwagi na wykorzystanie drabin szybowych w różnych warunkach i lokalizacjach, producenci proponują zazwyczaj dodatkowe akcesoria, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas samego wejścia lub zejścia z drabiny. – Mowa tu przede wszystkim o uchwytach ułatwiających korzystanie z urządzenia. Mogą one być mocowane do podłużnicy – w ofercie KRAUSE są to drążek z jednostronnym uchwytem lub poręcz do przytrzymywania, lub do ściany za pomocą specjalnych tulei, w które wprowadza się drążek z podwójnym lub jednostronnym uchwytem – wyjaśnia ekspert firmy. Wszystkie dodatkowe akcesoria, podobnie jak drabiny, wykonane są z stali ocynkowanej lub szlachetnej V4A.

Prace prowadzone w szybach, kanałach ściekowych czy zbiornikach retencyjnych nie należą do łatwych. Poza cechami charakterystycznymi dla prac na wysokości, obarczone są także ryzykiem kontaktu ze szkodliwymi dla zdrowia i życia substancjami, dlatego prowadzone powinny być z najwyższą starannością i w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa.

 

Źródło: Krause

Authors

Related posts

Góra
English