Leonardo z umowami na 500 mln euro

Firma Leonardo, która jest właścicielem PZL Świdnik,  podpisała z włoskim Ministerstwem Obrony dwie umowy o dostawie pięciu samolotów szkoleniowych  Aermacchi M-345 oraz o współpracy przy budowie nowego śmigłowca rozpoznawczo-eskortowego (NEES) dla włoskiej armii. Łączna wartość umów wynosi ponad 500 milionów euro.

 

Leonardo_m

 

Mauro Moretti, prezes i dyrektor generalny Leonarda, powiedział: – Podpisanie tych dwóch umów jest wynikiem konstruktywnej dyskusji między włoskim rządem i przemysłem, które pomogły zidentyfikować wymagania i najlepsze odpowiedzi technologiczne na nie. Dzięki temu porozumieniu będziemy w stanie dostarczać zaawansowane rozwiązania dla naszego klienta poprzez optymalizację dostępnych zasobów finansowych i rozwoju nowych technologii, umiejętności i procesów przemysłowych w naszym kraju.

Włoskie Siły Powietrzne mają zapotrzebowanie na około 45  samolotów T-345s, aby stopniowo zastąpić 137 samolotów MB-339, która weszły do użytku w roku 1982. Nowy samolot będzie działać wraz z flotą 18 dwusilnikowych samolotów Aermacchi M-346s już zamówionych i obecnie wykorzystywanych przez włoskie Siły Powietrzne w zaawansowanej fazie szkolenia pilotów. Te dwa typy samolotów będą tworzyć najbardziej zaawansowany system szkoleniowy dla pilotów wojskowych na świecie. M-345, dzięki wysokiemu zaawansowaniu naziemnych systemów szkoleniowych poprawią skuteczność szkoleń, ich wydajności oraz zmniejszą koszty operacyjne. Pierwsza dostawa ma nastąpić w roku 2019.

Wieloletni kontrakt na nowy śmigłowiec przewiduje badania, rozwój, produkcję i testowanie prototypu oraz budowę trzech pierwszych egzemplarzy. Poprzez ten nowy program, na podstawie całkowitego zapotrzebowania na 48 jednostek, włoska armia będzie w stanie zastąpić obecną flotę AW129, które mają zostać wycofane z eksploatacji w 2025 roku po ponad 35 latach. Program NEES wykorzysta doświadczenie operacyjne zdobyte przez włoską armię dzięki AW129 oraz z know-how Leonarda w tym konkretnym sektorze budowy śmigłowców. Pozwoli to wprowadzić jeszcze bardziej zaawansowany technologicznie produkt, o większej wydajności i niższych kosztach operacyjnych, w celu zaspokojenia potrzeb wynikających z ewolucji scenariuszy na najbliższe 30 lat.

 

Źródło: Leonardo

Authors

Related posts

Góra
English