Odlewy z PGO na farmie wiatrowej Hywind pływającej na Morzu Północnym

PGO hYWIND_2

Źródło: Statoil

 

Spółka Pioma Odlewnia należąca do Grupy PGO, dostarczyła odlewy do systemu cumowania wież, będących elementem konstrukcji pływających turbin wiatrowych.

Zamówienie zrealizowane zostało dla firmy MacGregor w ramach dostawy systemu cumowania Pusnes dla każdej z pięciu pływających turbin wiatrowych, pilotażowego projektu Hywind. Po uruchomieniu w 2017 roku, Hywind będzie dostarczał energię do 20 tysięcy domów. Projekt ma charakter pilotażowy i stoi za nim firma Statoil.

– Nasza oferta została wybrana ze względu, na jakość i technologię wykonania oraz gwarancję terminowego dostarczenia. Rynek offshore, to nie tylko wydobycie węglowodorów, ich systemy przesyłowe i coraz bardziej prawdopodobne pozyskiwanie także innych surowców z morskiego dna, ale co warto podkreślić także farmy wiatrowe. Wszędzie tam potrzebne są najwyższej jakości odlewy. Chcielibyśmy, aby w przyszłości zamówienia offshorowe, zwiększyły swój udział w portfolio naszych realizacji – mówi Rafał Kania, Dyrektor Operacyjny i Członek Zarządu Pioma- Odlewnia. – W naszej spółce w Piotrkowie Trybunalskim po ostatnich modernizacjach, mamy możliwość produkcji odlewów o podwyższonych wymaganiach, takich, jak te stosowane właśnie w energetyce morskiej i lądowej – dodaje Kania.

Spółka z Grupy PGO odpowiadała za przygotowanie i dostarczenie trzech kluczowych komponentów: łoża, zapadki łańcuchowej i koła łańcuchowego będących elementami systemu cumowania pływających turbin.

 

Wiedza, technologia i doświadczenie

Hywind Scotland Pilot Park  to pilotażowy projekt, który obejmuje budowę pięciu turbin wiatrowych o mocy 6MW każda (łączna moc elektrowni wyniesie 30 MW). Innowacyjna farma wiatrowa zlokalizowana będzie w pobliżu Buchan Deep, około 25-30 km od szkockiego wybrzeża Peterhead. Turbiny będą pływały na wodach o głębokości przekraczającej 100 metrów. Wykorzystywane rozwiązania technologiczne zostały wcześniej przetestowane u wybrzeży Norwegii. Przewidywana data uruchomienia elektrowni Hywind to 2017 rok i docelowo farma powinna dostarczyć tyle energii, by zaspokoić potrzeby 20 tysięcy domów.

-Firma dużo zaangażowania wkłada w rozwój technologii odlewów m. in. dla energetyki czy offshore. Są to obszary, z którymi wiążemy plany na przyszłość. W opisywanym przedsięwzięciu Pioma-Odlewnia realizowała zamówienie od projektu modeli odlewów, aż po ich wykonanie. Na potrzeby produkcji został dobrany odpowiedni skład chemiczny, stworzono instrukcje wytapiania staliwa oraz jego obróbki cieplnej zgodne z wymaganiami DNV. Produkcja elementów poddana była niezwykle ścisłej kontroli wewnętrznej oraz ze strony klienta. W trakcie przygotowania projektu zamawiający prowadził stały monitoring jakościowy na wszystkich etapach procesu, w efekcie którego do każdego z trzech elementów zostały stworzona szczegółowa dokumentacja parametrów i wykonania odlewów. Warto podkreślić ogromny wkład naszych pracowników zaangażowanych w projekt, zarówno inżynierów i konstruktorów, jak i działów produkcji oraz kontroli jakości – dodaje Rafał Kania.

Pioma-Odlewnia znaczną część produkcji przeznacza na eksport. Odlewy trafiają m. in. do firm z przemysłu maszynowego, wydobywczego, kolejowego. Grupa PGO znalazła się w najnowszym rankingu magazynu „Forbes” Lista 100 – Największe Polskie Firmy Prywatne. Rankingu, który zdaniem publicystów magazynu pokazuje prawdziwą wartość polskiego biznesu, opartą się na silnych, wartościowych firmach.

 

Źródło: PGO

 

 

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English