Podkarpacka motoryzacja rośnie w siłę

Kirchhoff_m

Zdjęcie: Kirchhoff

 

W dniu 12 grudnia 2016 r. w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie w obecności członków Klastra „Wschodni Sojusz Motoryzacyjny”, przedstawicieli ARP S.A., Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz przedstawicieli Powiatowych Urzędów Pracy rozmawiano na temat sytuacji branży motoryzacyjnej w regionie.

W pierwszej części spotkania przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia Klastra „Wschodni Sojusz Motoryzacyjny” wraz z omówieniem zasad dotyczących współpracy firm i instytucji tworzących organizację.

Ponadto podjęto się dyskusji na temat regionalnego rynku pracy, koncentrując się przede wszystkim na jednym z wiodących czynników mających wpływ na rozwój sektora motoryzacyjnego – dostępności dobrze wykwalifikowanej kadry w regionie.

Podczas spotkania wręczono certyfikaty członkostwa w Klastrze dla nowych podmiotów, w tym inwestorów SSE EURO-PARK MIELEC. Klaster zrzesza 17 członków w tym 4 firmy inwestujące w mieleckiej strefie (Kirchhoff Polska, SPIROFLEX, Firma Tarapata, Melex).

Organizatorem spotkania była Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. – zarządzający SSE EURO-PARK MIELEC i TSSE EURO-PARK WISŁOSAN we współpracy z Klastrem „Wschodni Sojusz Motoryzacyjny”.

 

Inteligentna Specjalizacja Województwa Podkarpackiego

Od ponad dwóch lat Samorząd Województwa Podkarpackiego podejmował działania mające na celu uznanie sektora motoryzacyjnego za kolejną inteligentną specjalizację województwa podkarpackiego. W konsekwencji w listopadzie br. motoryzacja została czwartą inteligentną specjalizacją województwa podkarpackiego. Pierwsze trzy  atuty Podkarpacia wpisane do Regionalnej Strategii  Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 to: lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia oraz informacja i telekomunikacja.

Warto nadmienić, że obecnie motoryzacja jest drugą po lotnictwie (14%) wiodącą branżą w SSE EURO-PARK MIELEC. Nakłady inwestycyjne poniesione przez inwestorów z branży motoryzacyjnej wynoszą ok. 2 mld PLN, a zatrudnienie w tej branży znajduje  ponad 14 tys. osób.

 

Źródło: ARP

Authors
Góra
English