40 autobusów Solarisa dla Częstochowy

Częstochowskie MPK oraz Solaris Bus&Coach podpisały umowę na dostawę 40 nowych autobusów. Wartość kontraktu to 36 mln zł netto, z czego 30 mln stanowić będzie wsparcie unijne. Bogato wyposażone pojazdy z napędem diesla powinny dotrzeć do Częstochowy w końcu marca.

– Ta inwestycja to kolejne działanie na rzecz „Lepszej Komunikacji” w naszym mieście i rozwoju publicznego transportu niskoemisyjnego, bo autobusy będą spełniać najwyższe normy środowiskowe – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, obecny przy podpisaniu umowy.

O zaletach autobusów, których symbolem jest zielony, „ekologiczny” jamnik i z których wiosną będą korzystać już częstochowianie, mówili przedstawiciele Solaris Bus&Coach – pełnomocnik prezesa zarządu Wiesław Cieśla oraz dyrektor regionalny Waldemar Wlazło. Ze strony MPK umowę podpisali prezes MPK Roman Bolczyk oraz jego zastępca ds. technicznych Robert Madej.

 

mpk_solaris_umowa_m

Dokumenty związane z dofinansowaniem europejskim projektu „Moja Przyjazna Komunikacja – zakup nowego taboru autobusowego na potrzeby realizacji zadań z zakresu transportu publicznego w gminie – miasto Częstochowa” podpisane zostały przez przedstawicieli zarządu Województwa Śląskiego i zarządu MPK w Częstochowie w listopadzie, nieco wcześniej – pod koniec października – w czasie otwierania nowoczesnej stacji CNG na terenie zajezdni MPK, władze miasta poinformowały o przyznaniu środków unijnych, co pozwoliło na rozstrzygnięcie toczącego się już przetargu na dostawę autobusów.

Częstochowskie Solarisy Urbino będą wyposażone w silnik spełniający najsurowsze normy niskiego poziomu emisji spalin EURO 6. Oprócz klimatyzacji w autobusach zastosowane będą również ledowe tablice wyświetlające kierunek jazdy i numer linii. Na tylnej tablicy obok numeru linii będzie wyświetlana nazwa przystanku docelowego. Przednia, boczna i tylna tablica na początkowych przystankach (podczas postoju) będą wyświetlały pozostały czas do odjazdu oraz numer linii i przystanek docelowy. Nowością wewnątrz autobusu będzie kolorowa tablica LCD umieszczona tuż za kabiną kierowcy oraz tablica (w postaci „koralików”) informująca o trasie z przystankami. W pojazdach zamontowane zostaną kasowniki dwufunkcyjne nowej generacji. Będą one wyposażone w wyświetlacze pokazujące nazwę poprzedniego i aktualnego przystanku oraz nazwy kolejnych trzech przystanków. Będzie też dodatkowa, zewnętrzna tablica numerowa, dostosowana do potrzeb osób niedowidzących. Autobusy będą wyposażone w sześć ładowarek USB. Wnętrze, boki, przód i tył każdego z pojazdów będą monitorowane przez osiem kamer. Każdy z nich będzie miał też biletomat (płatność bilonem oraz kartami płatniczymi w systemie PayPass, PayWave) oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu w technologii LTE.

Po Częstochowie jeździ obecnie wcześniejszy model Solarisa (trzeciej generacji). 10 autobusów tego typu miasto zakupiło od firmy Solaris Bus&Coach w 2014 r.

 

Źródło: UM Częstochowa

Authors

Related posts

Góra
English