Fathom Neural Compute Stick – pendrajw z siecią neuronową

fathom1400_mFathom Neural Compute Stick to pierwszy na świecie akcelerator sieci neuronowej. Dzięki wysokowydajnemu procesorowi Myriad 2 i odpowiedniemu oprogramowaniu Fathoma można podłączyć do wielu urządzeń i zwiększyć możliwości obliczeniowe.

Sieci neuronowe mają wiele zastosowań, takich jak rozpoznawanie obiektów, rozpoznawanie mowy, autonomiczne prowadzenie samochodów (nawigacja), zrobotyzowane operacje chirurgiczne, autonomiczne sterowanie dronami. Ich podstawową cechą jest możliwość uczenia się w miarę zdobywania doświadczenia (percepcji).

Po podłączeniu do komputera Fathom ukierunkowuje działania sieci neuronowej przyspieszając, usprawniając i optymalizując zadane procesy, np. czas wprowadzenia na rynek nowego produktu, co wymaga nierzadko mechanizmów sztucznej inteligencji.

Fathom jest wyposażony w procesor Myriad 2 VPU (Vision Processing Unit), 512 MB pamięci RAM DDR3 i ma możliwości obliczeniowe na poziomie 150 GFLOPS zużywając przy tym niewiele ponad 1 W mocy. Nie wymaga zatem osobnego zasilania.

Ciekawym zastosowaniem wydaje się możliwość integracji z kamerami FLIR, dzięki czemu możliwe będzie natychmiastowa identyfikacja miejsc znajdowania się ludzi przebywających w strefie pożaru.

W przypadku dronów czas lotu ograniczony jest zasobami paliwa/energii. Często – także wskutek uszkodzeń – urządzenie musi samo zdecydować o wyborze odpowiedniego miejsca do lądowania. Szyba analiza potencjalnych miejsc przyziemienia może ocalić dron przed zniszczeniem.

Urządzenie kosztuje ok. 100 USD.

 

www.movidius.com

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English