Środki ochrony pracy na wysokości

ACCEN_fot. 4_m

Zabezpieczenie pracownika na podtorzu suwnicy systemem Accen Greenline. Źródło: Accen

 

W pracy na wysokości ryzyko utraty zdrowia lub uszczerbku na nim jest bardzo duże. Upadki z dużych wysokości są nie tylko przyczyną ciężkich wypadków, ale również tych, które kończą się śmiertelnie.

 

Bardzo ważne jest, aby pamiętać i tym samym nie bagatelizować kwestii, że praca na wysokości zaczyna się już od 1,0 m nad poziomem ziemi lub podłogi. Dokładnie mówi o tym Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku, które dotyczy ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym rozporządzeniu znajdziemy dokładne wytyczne poświęcone pracy na wysokości i koniecznej do jej wykonywania ochrony. Łącznie temu zagadnieniu jest poświęcone sześć paragrafów (od 105 do 110).

 

Europoles

Źródło: Honeywell

Urządzenia zabezpieczające

Zagadnienia związane z pracą na wysokości zostały podzielone na cztery działy: ochrona osobista, stałe systemy asekuracji, ewakuacja, akcesoria i dodatkowe wyposażenie. Do środków ochrony osobistej wchodzi taki sprzęt jak: szelki bezpieczeństwa, linki bezpieczeństwa, zestawy łącząco-amortyzujące, poziome liny kotwiczące, urządzenia samohamowne, urządzenia samozaciskowe, słupołazy, drzewołazy, zatrzaśniki, statywy, wciągarki, drabiny i rusztowania, odzież ochronna, ochrona głowy, kaski. Stałe systemy asekuracji to: urządzenia zaczepowe, belki zaczepowe, kotwy, różnego typu elementy mocujące, przenośne punkty kotwiczące. Dział ewakuacja obejmuje zestawy ewakuacyjne, natomiast dodatkowe wyposażenie pracy na wysokości to przede wszystkim: torby i worki, uchwyty narzędziowe, parawany, taśmy, przyrządy zaciskowe.

Authors

Related posts

Góra
English