Na co zwrócić uwagę przy zakupie tarcz szlifierskich do pracy z metalem?

Wurth szlifowanie_m

 

Mając dostęp do praktycznie nieograniczonej oferty producentów narzędzi szlifierskich, niezwykle trudno jest wybrać te najbardziej odpowiadające przeciętnemu wykonawcy. To, co można zalecić każdemu, to zakup narzędzi wykonanych z najnowszych materiałów szlifierskich. Do cięcia lub szlifowania stali konstrukcyjnych czy stali szlachetnych, najlepsze będą narzędzia wykonane z materiałów ceramicznych. Tarcze wykonane z nich cechują się zmniejszonym poziomem generowanego hałasu i znacznie szybszą obróbką materiałów – w porównaniu do stosowania w identycznych warunkach tarcz korundowych.

Obróbka materiałów nowoczesnymi tarczami ceramicznymi generuje znacznie mniej pyłów i iskier. Pierwsza cecha jest bardzo istotna mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo pracownika, ponieważ jest on narażony na mniejsze zapylenie. Natomiast mniej iskier przy obróbce stali, to mniejsze zagrożenie pożarowe. Zapobiegamy powstawaniu szkód spowodowanych działaniem rozżarzonych iskier znajdujących się w miejscu prac szlifierskich – np. wtopieniu zeszlifowanego materiału w płytki ceramiczne lub szyby.

Innym czynnikiem, pomijając sprawność techniczną tarcz, jest długotrwałe narażenie obsługującego na drgania. Generowane są one przez zespół szlifierka + zastosowana tarcza. Im mniejszą masę wirującą na wrzecionie szlifierki zamontujemy – tym niższe wibracje będą powstawały. Ten czynnik jest bardzo istotny przy pracach szlifierskich. Stosowane dotychczas grube (z grubością dochodzącą do 7,0 mm) i ciężkie tarcze korundowe są zastępowane, co najmniej o połowę cieńszymi i lżejszymi tarczami ceramicznymi do szlifowania. Jako przykład można tu wspomnieć o tarczach ZEBRA CERAMIC firmy Würth. Nowa ich generacja będzie dostępna od początku nowego, 2017 roku.

Osobnym kryterium, o którym musi wiedzieć wykonawca, to rodzaj materiału, który będzie obrabiany. Do obróbki stali konstrukcyjnych (ze stali czarnej) przeznaczone są tarcze z wykonane z ziaren korundu naturalnego. Do szlifowania i cięcia stali nierdzewnych, kwasoodpornych, szlachetnych stosujemy tarcze z korundu cyrkonowego. Owo rozgraniczenie spowodowane jest obecnością siarki, chloru i żelaza w tarczach z korundu naturalnego, co przy kontakcie z elementami ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej (lub ogólnie ze stalami szlachetnymi) powoduje ich korozję. Tarcze z korundu cyrkonowego są pozbawione powyższych pierwiastków w ilościach powodujących korozję. Omawiane powyżej tarcze ceramiczne mogą być stosowane do stali czarnych i szlachetnych – są bardziej uniwersalne.

Użytkownik oczywiście musi dobrać właściwą średnicę tarcz, odpowiednią dla będących na jego wyposażeniu szlifierek. Do pracy bierzemy wyłącznie nieuszkodzone i w pełni sprawne narzędzia. Ich sprawdzenie powinno się przeprowadzić przed każdorazowym rozpoczęciem pracy. Kwestią, o której nie wolno zapominać, jest bezwzględne zastosowanie przez użytkownika – wskazanych przez producentów tarcz i maszyn – środków ochrony osobistej.

Należy stosować się do tych wskazań bez względu na ilość pracy – czy mamy do przecięcia jeden pręt, czy kilkaset – środki takie jak okulary ochronne, rękawice ochronne, ochronniki słuchu muszą być stosowane. Zdrowie jest najcenniejsze. Najlepsi producenci narzędzi do cięcia i szlifowania mają w swojej ofercie bogaty program wspomnianych powyżej środków ochrony osobistej.

 

Autor: Artur Kordowski, Product Manager Würth Polska

Authors

Related posts

Góra
English