Nowoczesne przekładnie hybrydowe oraz nowe silniki benzynowe Toyoty będą produkowane w Polsce

TMIP_production of engines_m

Produkcja silników w fabryce w Jelczu-Laskowicach

 

Toyota Motor Europe ogłosiła, że w 2018 roku rozpocznie produkcję nowoczesnych przekładni hybrydowych w Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu, a także dwóch silników benzynowych – 1,5 l w 2017 roku oraz 2,0 l w 2019 roku – w fabryce Toyota Motor Industries Poland (TMIP) w Jelczu-Laskowicach. Nakłady inwestycyjne obu projektów wyniosą około 650 milionów złotych co zwiększy dotychczasowe zaangażowanie Toyoty w inwestycje produkcyjne w Polsce do ponad 4 miliardów złotych.

Cieszymy się, że możemy wprowadzić  produkcję dodatkowych silników benzynowych oraz napędów hybrydowych do serca Europy – do Polski, gdzie nasze fabryki i ich pracownicy osiągają doskonałe wyniki w zakresie jakości i konkurencyjności – powiedział Johan van Zyl, Prezes i CEO Toyota Motor Europe. – Toyota zawsze dąży do zwiększania wykorzystania zasobów lokalnych fabryk dopasowując się do trendów w danym regionie i mając na uwadze  ich stabilny rozwój.

 

Przekładnie napędów hybrydowych w Toyota Motor Manufacturing Poland [TMMP]

Przekładnia hybrydowa jest kluczowym elementem technologii hybrydowej Toyoty, która koordynuje współdziałanie napędu elektrycznego i silnika spalinowego. Hybryda z Wałbrzycha będzie współpracowała z silnikiem o pojemności  1.8 l w zespole napędowym montowanym we wszystkich sprzedawanych w Europie hybrydowych modelach Toyotach Auris i Auris Touring Sports. Znajdzie też zastosowanie w Toyocie C-HR, nowym crossoverze, którego produkcja ruszy z końcem bieżącego roku. Obecnie układy hybrydowe dla modelu Auris powstają w zakładzie Toyota Motor Corporation w Japonii, skąd są importowane do Europy. Dodatkowo, w fabryce w Wałbrzychu, od 2018 roku realizowane będą funkcje badawcze, które poprzez testowanie materiałów będą wspomagać proces lokalizacji części do produkcji przekładni hybrydowych.

 

TMMP_production of transmissions_m

Produkcja przekładni w fabryce w Wałbrzychu

 

Hybryda jest kluczowym wyróżnikiem Toyoty w Europie. W kolejnych latach spodziewamy się wzrostu sprzedaży samochodów wyposażonych w napęd hybrydowy z obecnych 31% całkowitej sprzedaży do 50% w roku 2020.

Toyota jest zaangażowana w inwestycje produkcyjne w Polsce od 1999 roku zatrudniając obecnie 2000 stałych pracowników. Chcemy dalej wzmacniać  naszą obecność w Polsce – powiedział Eiji Takeichi, Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland. – Poszerzenie produkowanego asortymentu o hybrydy zapewni większą stabilność  naszej działalności z korzyścią  dla naszych pracowników i lokalnej społeczności.

 

Nowe silniki benzynowe w Toyota Motor Industries Poland [TMIP]

Fabryka Toyoty w Jelczu-Laskowicach, która produkuje obecnie silniki diesla o pojemnościach 1,4l , 2,0l, 2,2l doda do swojej oferty dwa silniki benzynowe. Montaż pierwszego z nich o pojemności 1,5 l rozpocznie się w lutym 2017 roku. Będzie on montowany w Toyocie Yaris. Natomiast od roku 2019 wystartuje produkcja zupełnie nowego 2-litrowego silnika benzynowego, który uzupełni asortyment silników Toyoty przeznaczonych do samochodów produkowanych w Europie w nadchodzących latach.

TMIP produkuje obecnie tylko silniki wysokoprężne. Jednak rynek europejski ewoluuje w kierunku zwiększonego udziału pojazdów benzynowych, hybrydowych oraz elektrycznych – stwierdził Kazunari Masuoka, Prezes Toyota Motor Industries Poland. – Dlatego też istotne było dla nas zróżnicowanie produkcji i rozwój umiejętności wytwarzania silników benzynowych, co pomoże zapewnić naszej fabryce stabilniejszą przyszłość.

 

Połączenie fabryk produkcyjnych Toyoty w Polsce

W nawiązaniu do decyzji o nowych projektach inwestycyjnych w polskich fabrykach koncernu oraz faktu, iż oba zakłady – poprzez wytwarzanie silników benzynowych – będą realizowały podobny profil produkcji Toyota poinformowała również o planowanym połączeniu obu przedsiębiorstw w jedną organizację. We wspólnym liście do pracowników prezesi obu firm Eiji Takeichi i Kazunari Masuoka podkreślili: – Patrząc na zmiany, które zachodzą na rynku motoryzacyjnym musimy dostosować do nich nasze produkty oraz organizację. Poprzez połączenie naszych fabryk w jedną firmę zwiększymy skalę naszej działalności i będziemy w stanie pozyskać projekty, które pozwolą nam odpowiedzieć na wyzwania przyszłości i zapewnią stabilny rozwój nowo utworzonemu przedsiębiorstwu. Połączenie będzie sfinalizowane z końcem obecnego roku finansowego tj. 31 marca 2017 roku, a nowa firma przyjmie nazwę Toyota Motor Manufacturing Poland.

 

Toyota Motor Manufacturing Poland – Wałbrzych 

 

TMMP_m

 

– utworzona w 1999 roku

– start produkcji w 2002 roku

– produkcja 1,0l silników benzynowych do Toyoty Aygo, Yaris oraz  manualnych skrzyń biegów do silników 1,0-1,8l do Toyoty Auris, Avensis, Corolla

– możliwości produkcyjne 720 tys. skrzyń biegów i 371 tys. silników

– poziom produkcji [2015] – 410 tys. skrzyń biegów i 220 tys. silników

– zatrudnienie 1500 pracowników stałych

 

Toyota Motor Industries Poland – Jelcz-Laskowice 

 

TMIP_m

 

– utworzona w 2002 roku

– start produkcji w 2005 roku

– produkcja 1,4l D-4D silników diesla do Toyoty Yaris, Auris, Corolla oraz 2,0l i 2,2l D-4D do Toyoty Auris, Avensis, Verso

– możliwości produkcyjne 180 tys. silników

– poziom produkcji [2015] – 75,5 tys. silników

– zatrudnienie 500 pracowników stałych.

 

Źródło: TMMP

 

Authors

Related posts

Góra
English