Gigant teleinformatyczny inwestuje w Ożarowie Mazowieckim – 30 tysięcy serwerów!

centrum-danych-OVH-Ożarów-768x414_m

Prace w centrum postępują. Fot. twitter/Octave Klaba

 

Pięcioletni plan rozwoju firma OVH zaprezentowała kilka dni temu. W ramach liczącej w sumie 1,5 mld euro inwestycji otwiera w Ożarowie Mazowieckim gigantyczne centrum danych. Dzięki temu, będzie dostarczać rodzimym przedsiębiorstwom najnowsze usługi. Ma to wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki oraz ułatwić innowacyjnym firmom globalną ekspansję.

Dlaczego akurat Ożarów Mazowiecki? Według władz koncernu, wpływ na tę decyzję miały takie czynniki jak: położenie geograficzne, energia, dostęp do szybkich łącz światłowodowych. Łączna powierzchnia obiektu to 3 tys. m.kw. Docelowo ma się tu znaleźć 30 tys. serwerów. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, centrum charakteryzuje się najwyższą jakością technologiczną. Zastosowano w nim własny system chłodzenia cieczą, co pozwala na optymalizację kosztów energii. Do centrum prowadzą dwa niezależne połączenia światłowodowe. Jest to pierwszy obiekt OVH w tej części Europy, w którym będą gromadzone, przetwarzane, udostępniane oraz archiwizowane dane klientów z całego świata. Budynek jest już podłączony, do końca roku ma być w pełni operacyjny. Zgodnie z planem, do końca stycznia 2017 roku centrum danych w Ożarowie powinno oferować całą gamę usług OVH.

 

centrum-danych-OVH-Ożarów-4_m

 

Nowe centrum danych w Polsce stanowi ważny krok do dalszej ekspansji grupy OVH m.in. do Rosji. – Rynek Europy Środkowo-Wschodniej jest dla nas niezwykle ważny. Polski oddział był pierwszym założonym przez OVH poza Francją. Filia nad Wisłą jest dla nas bardzo istotna nie tylko ze względu na przychody, ale także fakt ulokowania tutaj działu badawczo-rozwojowego. Polscy inżynierowie we współpracy z kolegami z Francji i Kanady, rozwijają produkty oferowane przez OVH – powiedział Laurent Allard, CEO OVH. – Ogromny potencjał tego regionu oraz duże zainteresowanie ze strony klientów wpłynęły na decyzję o budowie centrum danych właśnie w Polsce – dodaje. Centrum w Ożarowie Mazowieckim nie będzie więc ostatnim, jakie francuski gigant otworzy w naszym kraju.

 

centrum-danych-OVH-Ożarów-3_m

 

Dzięki nowym inwestycjom, OVH chce konkurować z liderami branży np. firmą Amazon. Realizacja nowych przedsięwzięć jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 250 mln euro, jakie koncern otrzymał od funduszy inwestycyjnych – KKR i TowerBrook Capital Partners. Obecnie firma posiada już 20 działających centrów danych. W obiektach tych znajduje się ponad 250 tys. fizycznych serwerów, które przetwarzają dane miliona klientów z całego świata.

 

Autor: Mariusz Kunicki

Źródło: zachodniemazowsze.info

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English