Łożyska baryłkowe odporne na ciężkie warunki przemysłowe

NSK 8708-Spherical-rolling-bearing-detachable-seal-CMYK_m

 

Firma NSK opracowała nowe łożyska baryłkowe do kół napędowych przenośników taśmowych wykorzystywanych w surowych środowiskach pracy, które charakteryzują się łatwą instalacją i doskonałymi cechami uszczelnienia. Łożyska idealnie sprawdzają się w fabrycznie nowych przenośnikach, a dzięki zachowaniu standardowych wymiarów zgodnych z normą ISO można je zamiennie montować w już istniejących systemach przenośników.
Okres eksploatacji łożysk wałeczkowych wykorzystywanych w kołach napędowych przenośników taśmowych stanowi istotny czynnik w zarządzaniu dyspozycyjnością i niezawodnością maszyn, szczególnie w przemyśle górniczym i wydobywczym, gdzie przenośniki mogą mieć nawet po kilka kilometrów długości. Dobrane łożyska muszą nie tylko wytrzymywać wysokie obciążenia, ale także być odporne na wnikanie drobnych cząstek obecnych w środowisku pracy.

Do tego typu zastosowań zwykle dobierane są łożyska baryłkowe, ponieważ są w stanie wytrzymywać wysokie obciążenia i kompensować ugięcia wału napędowego.  Do tej pory dostępne były dwa typy konstrukcji spośród których dokonywano doboru.  Jedną opcję stanowiło zastosowanie otwartych łożysk bez uszczelek, które można było łatwo i bez ryzyka błędu zainstalować ze względu na łatwość ustalenia luzu łożyska. Niemniej jednak w takim przypadku można spodziewać się wystąpienia przedwczesnych usterek spowodowanych wnikaniem obcych cząstek, z których część posiada silne własności ścierne.

Alternatywą było zastosowanie uszczelnionych łożysk baryłkowych, ale w tym przypadku nie można było zmierzyć luzu łożyska w trakcie jego osadzania, co zwiększało ryzyko niepoprawnego montażu. Co więcej, uszczelki wymagały dodatkowej przestrzeni, przy zachowaniu geometrii wewnętrznej, zapewniającej maksymalną wartość obciążalności.

Mając na uwadze powyższe uwarunkowania, firma NSK opracowała nowe łożyska baryłkowe specjalnie dostosowane do specyfiki kół napędowych stosowanych w sektorach takich jak przemysł wydobywczy i górniczy. Oferują one długi okres użytkowania, wysoką  obciążalność, doskonałe uszczelnienie i równoważność wymiarową z wcześniej użytkowanymi łożyskami. Co ważne, luz łożyskowy może zostać zmierzony w każdym momencie instalacji.

Do najważniejszych cech nowych łożysk należy zastosowanie przez firmę NSK specjalnych rodzajów stali dla pierścieni wewnętrznych i zewnętrznych, co w połączeniu ze specyficznym procesem wyżarzania zwiększa nośność łożyska i zapewnia bardzo zwartą konstrukcję. W rezultacie uszczelki dopasowują się do dostępnej przestrzeni i umożliwiają nowym łożyskom baryłkowym osiąganie wyższych nośności dynamicznych w porównaniu do łożysk standardowych.

Specjalne gatunki stali sprawdzają się wyjątkowo dobrze nawet w warunkach niedostatecznego smarowania, a bardzo skuteczne uszczelki już wielokrotnie udowodniły swoją odporność w wielu innych surowych środowiskach pracy.  Warto podkreślić, że uszczelka jest przymocowana do wspornika przykręcanego do obudowy łożyska, dzięki czemu można ją usunąć w trakcie instalacji w celu pomiaru luzu promieniowego łożyska. Gwarantuje to, że ustalony luz nie będzie zbyt mały przy ciasnym pasowaniu, pierścienia wewnętrznego co zapobiega przedwczesnemu uszkodzeniu łożyska. Firma NSK szacuje, że nowe  łożyska baryłkowe oferują czterokrotnie dłuższy okres eksploatacji w porównaniu do rozwiązań standardowych.

 

Źródło: NSK

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English