Hengstler ACURO AX73 – nowy enkoder optyczny

Hengstler 8863-AX 73_01_m

 

Hengstler ACURO AX73 to nowy enkoder optyczny najwyższej klasy, oferujący takie atrybuty, jak łatwość instalacji, duża precyzja pomiaru i małe wymiary. Ponadto, uzupełnia on szeroką ofertę produkowanych przez firmę absolutnych enkoderów obrotowych, zarówno optycznych, jak i magnetycznych z certyfikatem ATEX. Projektanci maszyn mają teraz niezwykle szeroki wybór komponentów dopuszczonych do pracy w środowiskach zagrożonych wybuchem.

Projektując sprzęt mający pracować w strefach zagrożenia wybuchem, należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego enkodera. Zabezpieczenie przed eksplozją jest tu najważniejszym czynnikiem. Hengstler ACURO-AX73 uzyskał w tym zakresie certyfikaty ATEX i IECEx pozwalające na pracę w środowiskach narażonych na występowanie łatwopalnych gazów i pyłów. Jest to zaawansowany enkoder optyczny, oferujący jeszcze więcej zalet przy zastosowaniach we wciągarkach, dźwigach, wiertarkach i innych urządzeniach wykorzystywanych m.in. w przemyśle wydobywczym, petrochemicznym i spożywczym oraz w lakierniach, młynach itp.
Jedną z głównych zalet AX73 jest sposób jego instalacji, pozwalający na prowadzenie okablowania i montaż enkodera w dwóch oddzielnych krokach. Pozwala to obniżyć koszty i skrócić czas instalacji, ponieważ kable mogą być poprowadzone zawczasu. Czas serwisowania w przypadku awarii również można znacznie skrócić, gdyż wystarczy odłączyć enkoder od kabla i zastąpić go nowym. Ponieważ w wielu platformach wiertniczych wykorzystywane są ciężkie i nieporęczne kable o długości 40 m lub większej, projekt AX73 stanowi atrakcyjną propozycję dla klientów chcących obniżyć całkowity koszt użytkowania (TCO).

 

Hengstler 8863-AX_Series_02_20x11cm_m
Kolejną innowacją ułatwiającą prowadzenie prac serwisowych jest montaż enkodera przy użyciu jedynie dwóch śrub. Wiele podobnych enkoderów jest montowanych przy użyciu sześciu, a nawet ośmiu śrub, które w przypadku niewłaściwego zabezpieczenia przed korozją znacznie utrudniają demontaż. W modelu AX73 zastosowano specjalne, opatentowane śruby zabezpieczające przed kurzem, wodą i korozją.
Cechą charakterystyczną dla ACURO AX73 jest jego samoistna precyzja pracy. Optyczny system skanowania wytwarza sygnał sprzężenia zwrotnego o 22-bitowej rozdzielczości, zapewniający precyzyjną i płynną regulację prędkości obrotowej. Jednak pomimo dużej dokładności, enkoder cechuje się solidną konstrukcją zapewniającą dużą odporność na udary, wibracje i zewnętrzne pola magnetyczne. Dodatkowo, jego obudowa ze stali nierdzewnej zapewnia stopień ochrony IP67. Zakres dopuszczalnych temperatur pracy wynosi od –40 do +70°C w strefach Ex.
Choć AX73 jest postrzegany jako większy odpowiednik wcześniejszego modelu AX65 zaprezentowanego przez firmę Hengstler w zeszłym roku, średnica jego obudowy wynosząca 76 mm jest w dalszym ciągu mniejsza niż w przypadku produktów konkurencyjnych. Jest to dużą zaletą dla projektantów systemów o małych gabarytach. Model AX73 jest już dostępny i może być zamawiany w wersji z interfejsami SSI, BiSS-B, BiSS-C i Profibus.
Model AX73 stanowi uzupełnienie linii produkowanych przez Hengstler enkoderów absolutnych z wałkiem ACURO-Xproof. W nowych modelach AX73 i AX65 zastosowano specjalny system montażu. Dostępne są też enkodery absolutne AX70 i AX71 oraz enkodery inkrementalne RX70 i RX71 z wbudowanym kablem.

 

Źródło: Hengstler

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English