Dostawa pierwszego transformatora dla nowobudowanego bloku energetycznego nr 5 w elektrowni Opole

2016_10_04_transformator_blokowy_dotarl_do_elektrowni_opole_m

 

4 października 2016 roku, odbyła się dostawa pierwszej kadzi transformatora blokowego. Dostarczono jeden z trzech elementów transformatora blokowego (parametry: 1-fazowy, moc 375 MVA, napięcie 27,5/400 kV). Transformator wyprodukowała firma ABB z Łodzi.

Wyprowadzenie mocy z jednego bloku energetycznego będzie realizowane poprzez zestaw trzech sprzężonych ze sobą 1-fazowych transformatorów blokowych.

Ładunek o wadze 200 ton dostarczono na teren budowy bloków 5 i 6 wagonem typu „norka”. Kolejne dostawy transformatorów blokowych będą realizowane do maja przyszłego roku.

Jednocześnie rozpoczęto malowanie powłoki zewnętrznej chłodni kominowej nr 3 (dla bloku energetycznego nr 5). Jest to element zabezpieczenia płaszcza chłodni kominowej przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Ia_miejsce_Paulina_Dudzik_Publiczne_Gimnazjum_nr7_Opole_m– Już w 2009 roku Elektrownia Opole ogłosiła konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, w którym mieli przedstawić, jak wyobrażają sobie nowe bloki energetyczne i chłodnie kominowe – mówi Bernard Ptaszyński, dyrektor Oddziału Elektrownia Opole. – Celem było przyjazne wkomponowanie projektowanej inwestycji w istniejącą infrastrukturę elektrowni i lokalny krajobraz. Wszystkie prace konkursowe potraktowane zostały jako inspiracja dla autorów grafiki, a że było ich niemal 1000 to było w czym wybierać. Najlepszym okazał się projekt Pauliny Dudzik, wówczas uczennicy Publicznego Gimnazjum nr 7 w Opolu – wyjaśnia Ptaszyński.

Do ochrony płaszcza i konstrukcji żelbetowej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz chłodni kominowej nr 3, posłuży ok. 31 ton żywicy epoksydowej i ok. 10 ton żywicy poliuretanowej. Dodatkowo, chłodnia od strony zewnętrznej zostanie pomalowana powłoką akrylową w 9 kolorach, która oprócz walorów dekoracyjnych stanowić będzie dodatkową ochronę konstrukcji.

Ib_miejsce_Paulina_Dudzik_Publiczne_Gimnazjum_nr7_Opole_m– Na jednej chłodni kominowej o wysokości 185,1 m do pomalowania jest aż 4,5 ha powierzchni. Po naniesieniu farby podkładowej wykonawca rozpocznie malowanie tła w kolorze niebieskim oraz tęczy, nutek i księżyca, które z jednej strony nawiązują do innych chłodni na terenie elektrowni, a z drugiej do Opola – stolicy polskiej piosenki i festiwalu. Tęcza będziezarazem pięciolinią dla umieszczonych na niej nutek, które są zapisem pierwszych taktów ludowej piosenki z regionu opolskiego: „Poszła Karolinka do Gogolina”. Na cały projekt wykonawca planuje zużyć ok. 21370 litrów powłoki akrylowej – dodaje Bernard Ptaszyński.

 

2016_09_08_chlodnia_kominowa_nr3_m

Malowanie drugiej chłodni kominowej, dla budowanego bloku nr 6, będzie zachowane w podobnej stylistyce. Zmieniona zostanie jedynie kolorystyka, a zamiast księżyca pojawi się słońce.

Elektrownia Opole od lat dba o ład architektoniczny. Istniejące obiekty – jako pierwsze w polskiej energetyce – zostały dobrze wkomponowane w otaczające środowisko, a chłodnie kominowe z wizerunkami słońca i księżyca stały się nieformalnym logo Elektrowni Opole.

 

Elektrownia Opole widok3_m

 

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English