Pranie i czyszczenie odzieży roboczej

BERENDSEN_fot. 2_m

Zdjęcie: Berendsen

 

Pranie i czyszczenie odzieży roboczej to istotna kwestia niezależnie od wielkości firmy. Odpowiednia konserwacja daje pewność, że pracownik będzie dobrze chroniony, a użytkowany uniform starczy na lata, a nie na jeden sezon. Jednak decyzje z tym związane mogą nasuwać wiele wątpliwości. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma istotnymi kwestiami związanymi z tym zagadnieniem.

Pierwsza ważne pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, to czy pranie i czyszczenie odzieży roboczej firma będzie wykonywać we własnym zakresie, czy będzie zlecać to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Trzeba pamiętać, że w przypadku silnego zabrudzenia olejami, smarami, jak i innymi środkami znajdującymi się w wykazie substancji lub materiałów, które mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, pracodawca nie może przekazać obowiązku prania i czyszczenia odzieży pracownikowi. W związku z tym, jeśli odzież ulega skażeniu promieniotwórczemu, chemicznemu lub też materiałami biologicznie zakaźnymi – sprawa jest jasna – pracodawca musi zorganizować pranie odzieży roboczej we własnym zakresie. To oznacza, że pracodawca powinien oddać odzież do specjalistycznej pralni bez przerzucania tego obowiązku na pracownika. Takie restrykcje obowiązują również firmy z branży spożywczej, w której obowiązuje system HACCP. Obostrzenia wynikają przede wszystkim z konieczności neutralizowania substancji chemicznych, a nieznajomość tego zagadnienia może skutkować utratą zdrowia dla pracownika.

Oczywiście zdecydowanie się na oddanie odzieży do specjalistycznej firmy jest wygodne, biorąc pod uwagę logistykę tego procesu, kwestie finansowe oraz jakość wykonania usługi. Osoba, która decyduje się na usługi profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem ubiorów roboczych ma pewność, że odzież jest regularnie poddawana praniu w odpowiednich warunkach, które gwarantują wykonanie usługi na wysokim poziomie, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo pracowników. Zaletą jest także to, że zwykle takie firmy prowadzą również serwis odzieży – zajmują się nie tylko czyszczeniem i praniem, ale także konserwacją ewentualną naprawą ubrań roboczych.

Authors

Related posts

Góra
English