Magazyn nowoczesny i bezpieczny

Fot._STILL_1

 

Rosnąca świadomość pracodawców oraz idący z nią w parze postęp technologiczny sprawiają, że przybywa produktów minimalizujących prawdopodobieństwo wypadków i kolizji. Jakie rozwiązania są szczególnie godne uwagi?

Jak wynika z raportu ENESER 2, obok Słowenii i Czech, Polska to kraj, w którym przedsiębiorcy najczęściej korzystają z usług specjalistów ds. BHP. Odsetek takich firm wynosi u nas około 90%. Średnia w pozostałych krajach Unii jest o około 20-25% niższa. W zależności od wielkości zakładu, pracodawcy decydują się na usługi podmiotów zewnętrznych (dotyczy to przede wszystkim mniejszych przedsiębiorstw) lub na własne, etatowe służby BHP (firmy średnie i duże). Dbałość o bezpieczeństwo nie ogranicza się do przestrzegania odgórnych przepisów. Coraz częściej obejmuje również wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko obniżają ryzyko wypadków, ale także zwiększają płynność i efektywność pracy.

 

Magazyn w ruchu

Ze względu na krzyżowanie się dróg komunikacyjnych pojazdów oraz pieszych, a także konieczność transportowania towarów o dużych gabarytach i wadze, ryzyko ewentualnych kolizji i wypadków w magazynie jest dość wysokie. Dlatego też, poza systemem oznaczeń i ściśle określonymi zasadami postępowania na poszczególnych stanowiskach, pracodawcy coraz częściej wspierają zatrudnionych rozwiązaniami, które obniżają ryzyko wypadku i poprawiają komfort oraz efektywność wykonywania zadań. Wśród nich wymienić można dobór floty wyposażonej w tzw. mobilne systemy bezpieczeństwa. – W zadaniach wymagających dużej precyzji – szczególnie podczas pracy w bardzo wąskich korytarzach, stosuje się oprogramowanie, reagujące na potencjalnie groźne sytuacje – mówi Tobiasz Jakubczak, specjalista ds. produktu STILL Polska i prowadzący zajęcia w ramach Akademii Bezpieczeństwa STILL. – Przydatnym rozwiązaniem są także systemy gwarantujące optymalne dopasowanie szybkości jazdy do wagi transportowanego ładunku oraz te informujące operatora o przekroczeniu określonej wysokości podniesienia masztu – dodaje ekspert.

Coraz częściej w imię bezpieczeństwa wózki widłowe funkcjonujące w strefie produkcyjnej zastępuje się  zestawami transportowymi. – Dzięki kompaktowym rozmiarom, ciągniki gwarantują lepszą widoczność wokół pojazdu i przez niego – wyjaśnia Rafał Pańczyk, Dyrektor Działu Intralogistyki STILL Polska – Inwestorzy chętnie korzystają z tego rozwiązania – nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również aspekt ekonomiczny. Choć nie są tak wszechstronne jak czołowe wózki widłowe, koszt zakupu i eksploatacji zestawów transportowych jest zauważalnie niższy – dodaje.

 

Authors

Related posts

Góra
English