Podnośniki i podesty

E300_app1_m

Zdjęcie: Riwal

 

Wiele przedsiębiorstw prowadzi działalność produkcyjną w halach. Większość hal ma dużą powierzchnię i wysokość, czasami przypominają bardziej hangary niż pomieszczenia produkcyjne. Do obsługi takich hal przydatne lub wręcz niezbędne są podnośniki i podesty.

 

W większość pomieszczeń produkcyjnych instalacje (elektryczne, sprężonego powietrza, innych mediów) są umieszczone kilka metrów nad podłogą. Dzięki temu łatwo jest aranżować przestrzeń do potrzeb poszczególnych stanowisk pracy, a wszelkie niezbędne zmiany czy też dołączenie nowych fragmentów instalacji nie napotykają trudności. Łatwo jest także konserwować takie instalacje, gdyż ma się do nich niemal nieograniczony dostęp. Jedynym problemem jest wysokość, na jakiej są umieszczone. Dlatego dział utrzymania ruchu, czy też ogólnie – przedsiębiorstwo, powinno wyposażyć się w niezbędne środki zapewniające bezpieczną i wydajną pracę na wysokości.

Krause Stabilo_2x09_2_m

Zdjęcie: Krause

Najprostszym i często skutecznym sposobem dostania się do elementów umieszczonych stosunkowo niewysoko nad podłogą są drabiny. Jednak praca przy ich użyciu wymaga nieustannego wchodzenia i schodzenia pracownika (zwłaszcza przy obsłudze instalacji ułożonej na pewnej długości, a nie w jednym czy kilku punktach), co powoduje przedwczesne zmęczenie. Drabina nie zapewnia też stuprocentowego bezpieczeństwa – łatwo jest potknąć się i spaść, zwłaszcza w nieodpowiednim obuwiu lub przy zabrudzonej i śliskiej podeszwie buta (o co nietrudno w zakładach produkcyjnych). Zasięg ramion stojąc na drabinie jest ograniczony. Jeśli pracownik musi wejść na drabinę stosunkowo wysoko i korzysta z ostatnich szczebli – nie ma praktycznie żadnego punktu oparcia, co prowadzi do pracy w mało sprzyjających warunkach. Kolejna kwestia to zachodząca niekiedy konieczność wejścia na drabinę z ciężkim sprzętem (narzędziem) do pracy. Te czynniki sprawiają, że praca na drabinie jest mało komfortowa w porównaniu z innymi urządzeniami przeznaczonymi do pracy na wysokości.

Innym wyposażeniem przydatnym w takiej pracy są pomosty ruchome (jezdne). Jest to zwykle niewielki podest z barierkami oraz schodkami (także z barierkami). Jest to urządzenie cięższe od drabiny, dlatego wyposażone jest w kółka (rolki) ułatwiające przemieszczanie po podłodze. Pracownik ma zapewniony duży komfort pracy (stoi na podeście, może oprzeć się o barierkę), jednak nadal zasięg ramion ograniczony jest wielkością podestu (zwykle jest on niewielki, np. 600×700 mm) oraz tym, że sam podest umieszczony jest na planie podstawy pomostu (tzn. podest nie wystaje poza podstawę pomostu). Ogranicza to możliwości pomostu, gdyż praca może odbywać się tylko tam, gdzie można taki pomost postawić (nie można zatem pracować np. nad maszyną z wysuniętym podestem). W wyjątkowych przypadkach podest może być wysunięty poza obrys podstawy, ale wymaga to zastosowania odpowiedniej przeciwwagi (obciążenia), aby środek ciężkości urządzenia wraz z pracownikiem znajdował się nad podstawą, a nie poza nią (groziłoby to przewróceniem). W specyficznych warunkach (np. w magazynie) pomost może być wyposażony w podparcie boczne, dzięki czemu podest może być nieco wysunięty. Kolejną wadą pomostów jest ich stała wysokość, zatem są przydatne do pracy w konkretnych warunkach.

Badger Industrial Supply and Equipment_m

Zdjęcie: Badger Industrial Supply and Equipment

Zdecydowanie większe możliwości mają podesty ruchome przejezdne. Jak czytamy na stronach UDT (urządzenia te podlegają nadzorowi UDT), „podest ruchomy przejezdny to maszyna przejezdna przeznaczona do przemieszczania osób na stanowiska robocze, na których wykonują prace z platformy roboczej, przy założeniu, że osoby te wchodzą i schodzą z platformy w jej jednym określonym położeniu dostępu; składa się co najmniej z platformy roboczej z elementami sterowniczymi, wysięgnika i podwozia; może występować w wersji przegubowej lub nożycowej.”

Zatem do podestów ruchomych przejezdnych zaliczymy zarówno podesty nożycowe jak i podnośniki koszowe. Tam, gdzie zachodzi potrzeba pracy nad maszynami lub instalacjami, a gdzie nie można bezpośrednio podjechać, lepsze okażą się podnośniki koszowe, które mają zdecydowanie większy zasięg boczny, niż podesty, które praktycznie pracują nad podstawą, mogąc zmieniać jedynie wysokość. Spotyka się takie urządzenia, które mają wysuwaną część podestu lub mogą obracać podest do 90 stopni, ale generalnie zasięg mają stosunkowo niewielki. Podkreśla to Wojciech Buczyński z FHU Hein Podesty Ruchome: – Wiadomym jest że podest nożycowy pracuje tylko w linii pionowej (góra–dół),a jedynie może mieć dodatkową część podestu wysuwaną, co zwiększy zakres obszaru na którym możemy pracować. Podnośnik koszowy teleskopowy bądź teleskopowo-przegubowy może z powodzeniem wykonać prace na obszarze poza osią pionową takiej maszyny. Zasięg boczny może sięgać nawet do 15 metrów. Podnośnik koszowy bardziej jest przydatny w pomieszczeniach już zabudowanych czy obsadzonych maszynami. Szczególnie przydatny jest w pracach konserwacyjnych przy wentylacji lub elektryce.

 

Authors

Related posts

Góra
English