Polskie pojazdy elektryczne dla papieża

Melex4xx_Fot_Marianna_Gurba_SDM_m

W czasie wizyty w Polsce Ojciec Święty korzystał między innymi z kilku pojazdów elektrycznych marki Melex. Papież poruszał się nimi w czasie wizyty w byłym obozie Auschwitz-Birkenau i spotkania z wolontariuszami w Tauron Arenie w Krakowie.

Papież Franciszek odwiedził 29 lipca były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ojciec Święty nalegał, by jego wizyta odbyła się w atmosferze modlitewnej ciszy i skupienia. Po terenie muzeum poruszał się pojazdem marki Melex, który dzięki cichemu, elektrycznemu napędowi nie zakłócał tej atmosfery. Melex, który został przygotowany dla papieża, to pasażerski model 966, który na co dzień używany jest przez obsługę muzeum.

Papież Franciszek udał się również do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Przed bramą przesiadł się do Melexa 363 N.Car i przejechał wzdłuż rampy kolejowej, na której od maja 1944 r. zatrzymywały się pociągi z więźniami. Biało-czarny Melex został zakupiony przez dyrekcję muzeum specjalnie z myślą o wizycie Ojca Świętego.

Również specjalnie dla papieża przygotowany został pojazd, którym poruszał się 31 lipca po Tauron Arenie w czasie spotkania z wolontariuszami. Był to Melex zbudowany na bazie najnowszego modelu 466. Ze względu na wyjątkowy charakter tego spotkania, pojazd został pozbawiony daszka, a konstrukcja siedzeń została tak zmodyfikowana, by papież mógł swobodnie stać w czasie jazdy wśród wolontariuszy. Standardowa, dwukolorowa tapicerka siedzeń została zastąpiona białą. Pojazd został przygotowany przez producenta i wypożyczony organizatorom Światowych Dni Młodzieży.

Również św. Jan Paweł II w czasie swojej ostatniej wizyty w Polsce korzystał ze specjalnie przygotowanego pojazdu Melex, który służył mu do poruszania się po płycie lotniska w Balicach.

Melex to jeden z najdłużej działających na świecie producentów pojazdów elektrycznych. Historia firmy rozpoczęła się w 1971 roku, kiedy w fabryce samolotów WSK Mielec zaczęły powstawać elektryczne wózki golfowe na potrzeby rynku amerykańskiego.

Obecnie Melex Sp. z o.o. jest prywatną, w pełni polską firmą oferującą około 100 różnych modeli pojazdów wykorzystywanych przez firmy z bardzo wielu branż. Są to pojazdy użytkowe służące do transportu osób i towarów, mogące przewozić do 8 osób lub do 1 250 kg ładunku. Jako jedne z nielicznych pojazdów tego typu posiadają homologację umożliwiającą poruszanie się po drogach publicznych Unii Europejskiej.

Najwięcej pojazdów marki Melex trafia na rynki Polski i Skandynawii, ale sieć dilerów tej marki sięga od Australii, poprzez niemal wszystkie kraje europejskie aż po Argentynę. Ciągle również prowadzone są rozmowy z firmami zainteresowanymi sprzedażą pojazdów elektrycznych na kolejnych rynkach na całym świecie.

Źródło: Melex

Authors

Related posts

Góra
English