Odkurzacze przemysłowe

ruwac (11)

Źródło: Ruwac

 

 

 

Odkurzacze przemysłowe służą do utrzymywania porządku na terenie zakładów produkcyjnych. Istnieje duży wybór ich rodzajów i modeli, co przekłada się na szeroki zakres możliwości jeśli chodzi o postać usuwanych zanieczyszczeń. Niektóre urządzenia przystosowane są do pracy w bardzo trudnych warunkach.

Zakup odkurzacza przemysłowego wynika zawsze z konkretnych potrzeb, natomiast istnieje wiele rozmaitych zadań, które mogą wykonywać te specjalistyczne urządzenia.

 

Podział odkurzaczy przemysłowych

Istnieje kilka rodzajów klasyfikacji odkurzaczy przemysłowych, w zależności od przyjętego kryterium podziału. Po pierwsze warto przyjrzeć się temu, gdzie znajdują one zastosowanie, a jest to przede wszystkim przemysł: drzewny, metalowy, motoryzacyjny, tworzyw sztucznych, spożywczy, farmaceutyczny, chemiczny i budownictwo. Każda z tych gałęzi przemysłu stawia pewne wymagania dotyczące sposobu pracy odkurzaczy, stąd kolejne rodzaje systematyzacji, które dotyczą ich klasy, wykorzystanych rozwiązań technologicznych oraz możliwych zastosowań.

Określenie klasy odkurzacza przemysłowego uzależnione jest najczęściej od takich czynników jak moc, pojemność zbiornika i rodzaj filtracji. Te parametry wyznaczają jednocześnie obszar zastosowania urządzeń.

Moc silnika wyrażana jest zwykle w kW. Jej wielkość dobiera się w zależności od potrzeb związanych z rodzajem i wymiarem zanieczyszczeń, które odkurzacz będzie zbierał.

Istotnym parametrem jest również moc ssania, która zależy od wartości podciśnienia, czyli zdolności urządzenia do zasysania wyrażonej w mbar/Kpa/mm H2O oraz od przepływu powietrza, czyli zdolności do przenoszenia zassanego materiału wyrażonej w m³/godz. lub l/s.

Od pojemności zbiornika zależy ile jednorazowo może zmieścić się w nim odpadów. W razie potrzeby może to być nawet 100 l.

Natomiast jeśli chodzi o filtry stosowane w odkurzaczach przemysłowych, to bierze się pod uwagę ich powierzchnię oraz skuteczność filtracji. Istnieją różne rodzaje filtrów: gwiaździste, kartridżowe, płaskie, workowe, główne, antystatyczne, do dezynfekcji powietrza (HEPA), do zanieczyszczeń o temperaturze do 200°C, itd.

 

BKF Optim Atex

Źródło: BKF

 

Do oznaczenia skuteczności filtracji stosuje się symbole: L, M i H, które również określane są jako klasy pyłu. Odkurzacze z pierwszej z tych kategorii przeznaczone są przede wszystkim do usuwania pyłów, piasku czy żwiru o maksymalnych wartościach MAC (Maximium Allowable Concentartion) > 1 mg/m³. Dzięki odkurzaczom klasy M można pozbyć się pyłów z drewna, materiałów drewnopochodnych, wypełniaczy, farb, lakieru i gipsu o wartościach MAC > 0,1 mg/m³. W tym przypadku skuteczność filtracji wynosi 99,9%. Z kolei urządzenia klasy H mogą usuwać niebezpieczne substancje rakotwórcze i chorobotwórcze, takie jak azbest, pleśń, pyły mineralne, wata szklana, kadm, nikiel czy sadza, o wartościach MAC < 0,1 mg/m3. Wszystkie modele, które można przyporządkować do klasy H przechodzą testy indywidualne, które mają na celu sprawdzenie poziomu skuteczności filtracji – powinien on wynieść powyżej 99,995%.

Następny podział odkurzaczy przemysłowych dotyczy wykorzystanych rozwiązań technologicznych. Oczywiście od nich właśnie zależy, do jakich warunków pracy można przeznaczyć urządzenie.

Istotną sprawą jest rodzaj silnika, w który został wyposażony odkurzacz. Należy tu przede wszystkim rozróżnić silniki jednofazowe oraz trójfazowe. Dzięki zastosowaniu turbiny bocznokanałowej możliwe jest zasilanie trójfazowe, a co za tym idzie praca wielozmianowa. Jest to szczególnie przydatne przy różnego rodzaju liniach produkcyjnych. W tego typu warunkach lepiej sprawdzają się odkurzacze stacjonarne. Druga możliwość to urządzenia mobilne, a wśród nich można rozróżnić modele zasilanie energią eklektyczną lub przenośne odkurzacze pneumatyczne, które zasilane są sprężonym powietrzem.
 

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English