Oświetlenie magazynu, a bezpieczeństwo pracy. Jakie rozwiązania będą optymalne?

System oświetlenia przestrzeni magazynowej i przemysłowej stawia przed projektantami oraz instalatorami duże wymagania zarówno w kwestii funkcjonalności, jak i energooszczędności. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie ma wpływ także – a może przede wszystkim – na bezpieczeństwo pracujących w nim ludzi. Jakie kroki podjąć, aby sprostać wszystkim wymaganiom?

 

Krause oswietlenie_magazynu_gtv_m

 

Dane liczbowe ku przestrodze

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS, w wypadkach przy pracy w 2015 r. zostały poszkodowane 87 622 osoby. Choć liczba ta nieznacznie (1,1%) zmniejszyła się w porównaniu z rokiem poprzednim, to statystyki wciąż wskazują branżę transportową i gospodarkę magazynową jako jedną z trzech, po przetwórstwie przemysłowym i budownictwie, o najwyższej wypadkowości ze skutkiem śmiertelnym (na ponad 6260 wypadków, 49 było śmiertelnych). Przyczyną ponad połowy wszystkich zeszłorocznych nieszczęśliwych zdarzeń był czynnik ludzki, ale niewłaściwe przygotowanie (w tym m.in. oświetlenie) stanowiska pracy spowodowało blisko 4650 wypadków. Liczby te jasno pokazują, że prawidłowa organizacja miejsc pracy podnosi komfort i bezpieczeństwo wykonywanych zadań, co bezpośrednio przekłada się na mniejszą liczbę wypadków, a w konsekwencji – na sprawniejsze i bardziej efektywne funkcjonowanie zakładu.

 

Dobre światło podstawą bezpieczeństwa pracy

Nie trzeba nikogo przekonywać, że światło naturalne jest najzdrowsze dla ludzkiego oka. Nie męczy wzroku, pobudza do działania i pozytywnie wpływa na koncentrację oraz samopoczucie. Nie zawsze jednak, z uwagi na konstrukcję i przeznaczenie budynków, możliwe jest zapewnienie dziennego światła na wystarczającym do pracy poziomie. Przykładem są hale magazynowe i przemysłowe  w większości przypadków pozbawione dopływu promieni słonecznych, muszą bazować wyłącznie na sztucznym oświetleniu, które nierzadko pracuje nieprzerwanie przez całą dobę. Musi więc być nie tylko wytrzymałe, ale i energooszczędne. Wytyczne w kontekście oświetlania pomieszczeń przemysłowych reguluje Polska Norma wprowadzająca Normę Europejską PN-EN 12464-1:2004. Zgodnie z dokumentem, we wszystkich przestrzeniach komunikacyjnych dopuszcza się stosowanie strumieni światła o wartości 100150 luksów, a na płaszczyźnie roboczej, w której przebywają ludzie, zaleca się natężenie oświetlenia nie mniejsze niż 200 luksów. Warto jednak rozważyć jego zwiększenie w przypadku stanowisk, które wymagają wyjątkowej precyzji lub w szczególny sposób zagrażają zdrowiu pracownika. – Do takich należą niewątpliwie wszelkie prace na wysokości, podczas których wykorzystuje się drabiny regałowe lub pomosty jezdne. Z uwagi na ryzyko upadku wynikające z utraty równowagi lub poślizgnięcia się, czynności powinny być wykonywane ze szczególną ostrożnością i starannością – tłumaczy Marek Banach z firmy KRAUSE, specjalizującej się m.in. w produkcji drabin i pomostów wykorzystywanych w magazynach. – Pomóc w tym może odpowiednio zaprojektowane oświetlenie, które doświetli płaszczyznę roboczą oraz podniesie komfort i wydajność wykonywanych ponad podłożem zadań – dodaje ekspert KRAUSE.

 

Strefa między regałami

Regały to nieodłączny element każdej przestrzeni magazynowej – odpowiednio zaprojektowane i użytkowane pozwalają zachować porządek niezliczonej ilości przechowywanych komponentów lub łatwo i szybko odnaleźć określony przedmiot. Aby poszukiwania te były w pełni efektywne, należy zadbać o profesjonalne wyposażenie magazynu w urządzenia do pracy na wysokości oraz oświetlenie, które sprzyjać będzie odczytywaniu napisów na opakowaniach czy tablicach informacyjnych. – Do oświetlenia stref między regałami polecamy systemy liniowe o szerokim kącie świecenia, które zapewnią jednolity i równomierny rozkład iluminacji. Sprawdzą się tu oprawy LED Lumia, w dwóch wersjach do wyboru: 36 W – długości 125 cm lub 45 W – długości 155 cm – mówi Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV, specjalizującej się w branży oświetlenia inwestycyjnego i konsumenckiego. Magazyny wysokiego składowania, jak sama nazwa wskazuje, wymagają odpowiednich urządzeń do pracy na wysokości. W zależności i rozmieszczenia regałów oraz ich wysokości, możemy wybierać między pomostami jezdnymi lub drabinami regałowymi. – Decydując się na wyposażenie magazynu w drabiny i pomosty powinniśmy jasno określić zakres, częstotliwość oraz wysokość prowadzonych nad poziomem podłoża prac. Do wyboru mamy pomosty jezdne z jedno- lub dwustronnym wejściem oraz profesjonalne drabiny regałowe. Te pierwsze, z uwagi na dużą, komfortową platformę roboczą, mogą tworzyć samodzielne stanowiska pracy, gwarantujące osiągnięcie wysokości od ok. 2,7 m do 3,9 m. Drugie zaś sprawdzą się idealnie w ciasnych, wysokich pomieszczeniach – w bezpieczny i szybki sposób powalą użytkownikowi osiągnąć wymagany poziom, a możliwość zawieszenia drabiny w pozycji postojowej nie tylko zaoszczędzi miejsce podczas przechowywania, ale sprawi, że urządzenie będzie zawsze pod ręką – uzupełnia ekspert KRAUSE.

 

Na szlaku komunikacyjnym

Jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w logistyce wewnętrznej są wózki widłowe, będące częstą przyczyną wypadków w strefie magazynowej. Jak przygotować przestrzeń, by zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń? Drogi i przejścia w strefach magazynowych powinny być dopasowane do liczby użytkowników pieszych, jak i rodzaju pojazdów transportu wewnętrznego oraz natężania ruchu, jaki generują. Nawierzchnia powinna być twarda, równa, pozbawiona progów i stopni, a jej nośność dostosowana do obciążenia, jakim będzie poddawana. Czytelne oznakowanie poziome z pewnością pomoże w wydzieleniu poszczególnych stref, choć niekiedy, by zapobiec niespodziewanemu wtargnięciu pieszych wprost pod nadjeżdżający pojazd, konieczny okazuje się montaż barierek ochronnych. Bezpieczeństwo pracowników magazynu zwiększy także dobrze zaprojektowane oświetlenie. – Nie chodzi jednak wyłącznie o natężenie światła, ale również jego rozkład, olśnienie, migotanie czy zdolność oddawania barw (Ra).Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na prawidłowe, niczym niezakłócone i nieograniczone pole widzenia, jakie muszą mieć operatorzy wózków widłowych – tłumaczy ekspert firmy GTV. – Do oświetlenia ciągów komunikacyjnych w magazynach i przestrzeniach przemysłowych rekomendujemy hermetyczne oprawy LED oraz źródła światła LED, z oferty firmy GTV może to być oprawa HAGEN oraz szklane świetlówki z diodami LED T8. Ten energooszczędny zestaw zapewni wysoki stopień ochrony przed wnikaniem pyłu, ciał stałych i wody IP 65, odpowiednie natężenie światła, szeroki kąt świecenia oraz wskaźnik oddawania barw na poziomie wyższym niż 80 Ra, dzięki czemu otaczające przedmioty prezentują się w swojej naturalnej kolorystyce, bez zniekształceń. Zagwarantuje także niski pobór mocy i czas pracy na poziomie 40 000 godzin – dodaje ekspert firmy.

Podczas projektowania oświetlenia w hali magazynowej warto także zainwestować w automatyczne systemy sterowania oświetleniem uwzględniające czujniki obecności oraz ruchu, które zoptymalizują zużycie energii, zachowując komfort pracy na niezmienionym poziomie.

 

Źródło: Krause

Authors

Related posts

Góra
English