Prowadnik E4.1L od firmy igus

Uniwersalne rozwiązanie, teraz w nowych rozmiarach dostępne od ręki

 

PM1016-1_mOptymalne wykorzystanie przestrzeni, mniejszy ciężar oraz większa stabilność – to tylko niektóre zalety prowadnika kablowego E4.1L firmy igus, który jest obecnie dostępny od ręki w nowych szerokościach i wysokościach. W odróżnieniu od prowadnika E4.1, wersja ta pozwala na zmniejszenie ciężaru o 30 procent, dzięki czemu prowadnik jest odpowiedni do zastosowań o wysokiej dynamice. Prowadnik opracowano głównie z myślą o zastosowaniach samonośnych. Ponadto, może być stosowany jako prowadnik ślizgowy w zastosowaniach z długą drogą posuwu.

Prowadnik E4.1L, oferowany przez firmę igus specjalizującą się w tworzywach motion plastics do zastosowań ruchomych, stanowi połączenie zalet różnych serii prowadników kablowych igus. Ponadto, wyróżnia się konstrukcją, która zapewnia ochronę przewodów na wszystkich powierzchniach styku. – Zaokrąglone krawędzie otwieranych poprzeczek oraz separatorów zapewniają dużą żywotność węży i przewodów – objaśnia Harald Nehring, prokurent ds. systemów prowadników kablowych w firmie igus. – E4.1L można nazwać prowadnikiem kablowym, w którym ruchome przewody mają zapewnione dobre warunki pracy. Oprócz zaokrąglonych powierzchni, które stykają się z przewodami, specjalny podział oraz proporcje rozmieszczenia zapewniają optymalne odseparowanie prowadnika. Ze względu na łatwy montaż oraz dużą stabilność, zalety prowadnika najlepiej uwidaczniają się w zastosowaniach samonośnych z szybkim ruchem, np. w automatyce, czy w obrabiarkach.

 

Techniczne triki zapewniające konstruktywną swobodę

Łatwe do otwierania, zatrzaskowe poprzeczki na zewnętrznym oraz wewnętrznym promieniu pozwalają na szybkie wypełnienie prowadnika. Zabezpieczone przed wypadaniem poprzeczki, które można otwierać śrubokrętem, dają się odchylać o 115 stopni oraz zatrzaskują się w położeniu docelowym. W razie potrzeby, poprzeczki można też całkowicie wyjąć, po czym ponownie włożyć i zamknąć poprzez dociśnięcie. Z wytrzymałej wersji E4.1 zapożyczono rozwiązania zapewniające dużą stabilność: opatentowane, profilowane wargowo-rowkowe połączenie ogniw, a także podwójne ograniczniki o dużych powierzchniach. Ponadto, „hamulec” pozwala na cichy i gładki ruch prowadnika. Ze względu na możliwość zmiennego mocowania zewnętrznych ogniw, prowadnik można instalować z naprężeniem wstępnym lub bez. Zwłaszcza przy ograniczonej przestrzeni montażowej, np. w obrabiarkach, cecha ta staje się istotną zaletą.

 

„Prawdopodobnie najlepszy prowadnik kablowy na świecie”

Ze względu na dostosowaną konstrukcję, udało się znacznie zmniejszyć masę prowadnika E4.1L, tak że jest aż o 30 procent lżejszy od prowadnika E4.1. Dzięki temu, prowadnik ma jeszcze jedną zaletę: „użytkownicy mogą nie tylko zaoszczędzić wiele energii zużywanej przez napęd,” mówi Harald Nehring. „W danej przestrzeni montażowej można ułożyć jeszcze więcej węży i przewodów – wszystkie te cechy sprawiają, że E4.1L jest prawdopodobnie najlepszym prowadnikiem kablowym na świecie.” Od ręki jest teraz dostępna większa liczba wariantów prowadnika o wysokościach wewnętrznych od 31 do 64 milimetrów, różnych szerokościach, jak również wersja całkowicie zamknięta zapewniająca ochronę przed wiórami. Tak jak w przypadku otwartych prowadników kablowych firma igus oferuje też wersję ESD (antyelektrostatyczną). Ponadto jest też dostępna wersja zamknięta odporna na działanie wysokich temperatury.

 

Źródło: igus

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English