Implementacja MES: nowy Technical Paper od Forcam

Kwestia połączenia wszystkich operacji zakładu produkcyjnego, zwłaszcza w przypadku kapitałochłonnej fabryki wymaga szczególnej uwagi. Głównymi celami systemu realizacji produkcji (MES) są zwiększenie wydajności, ograniczenie strat, szczupłe zarządzanie i przejrzystość procesu produkcyjnego, ale realizację tych celów mogą zakłócać niekompletne połączenia maszynowe. Firma FORCAM światowy lider w tej dziedzinie, przy użyciu oprogramowania MES Factory Framework, podłączyła już do systemu ponad 60 tys. maszyn na całym świecie. Korzystając więc ze swojego wieloletniego doświadczenia i wiedzy specjaliści Forcam opracowali dokument, w którym przedstawiają rozwiązanie problemów, związanych z integracją maszyn.

Trudności związane z połączeniem maszyn rodzą się z wielu powodów. Każdy producent maszyn stosuje różne warianty systemu do zbierania i przekazywania danych operacyjnych. Wiodący producenci, tacy jak: Heidenheim, Siemens czy Fanuc, stosują oprogramowanie komunikacyjne ze standardowymi protokołami, ułatwiającymi połączenie maszyn. Natomiast w urządzeniach starszego typu znajdziemy oprogramowanie ze strumieniową transmisją, które w sposób przestarzały i niejasny zbiera dane. Konieczne jest aby dane takie były agregowane i przetworzone, w taki sposób, aby były przesyłane do systemu MES w spójnym formacie.

 

Forcam Grafik_DCU_02_m

 

Odpowiedzią FORCAM w tym zakresie jest stosowanie zaawansowanych wtyczek (plug-ins), które są odpowiednie dla różnych maszyn i protokołów kontroli. Umożliwiają one spójne i niezawodne przesyłanie danych, obejmując wiele aspektów operacji takich jak: alarmowanie, alokacja zasobów, przesyłanie plików NC. Andrew Steel, Dyrektor Zarządzający FORCAM w Wielkiej Brytanii wyjaśnia: „Skuteczny MES wymaga kompletnej integracji danych, nie wykluczając przy tym maszyn starszego typu lub trudnych do podłączenia. Tylko przy 100% zebraniu danych, otrzymamy pełny i przejrzysty obraz wszystkich działań produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Te obiektywne informacje dadzą kierownictwu możliwość podjęcia właściwych decyzji. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ MES przekazuje dane do systemu ERP, z którego korzysta management wyższego szczebla, odpowiedzialny za planowanie”.

Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie MES producenci mogą napotkać problemy i opóźnienia w kwestii integracji maszyn. FORCAM ostrzega przed dystrybutorami nie posiadającymi odpowiedniej biblioteki plug-ins i doświadczenia w integracji maszyn na dużą skalę, co może skutkować korzystaniem z oprogramowania firm trzecich, ponoszeniem wysokich dodatkowych opłat licencyjnych i dodatkowych kosztów.

Inżynierowie, którzy chcieliby skorzystać z wersji pdf pełnego dokumentu, mogą ją pobrać klikając link poniżej:

http://marketing.forcam.com/acton/form/14751/002a:d-0001/0/-/-/-/-/index.htm

 

Źródło: Forcam

Authors

Related posts

Góra
English