Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w sześć miesięcy pozyskała inwestycje za ponad miliard złotych i już zrealizowała plany na cały 2016 rok

Pięć udzielonych w ostatnich tygodniach zezwoleń, na czele z IFA Powertrain, największym od 2012 roku inwestorem, pozwoliło Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. (KSSE S.A.) przekroczyć poziom miliarda złotych pozyskanych inwestycji i już w połowie roku osiągnąć cele założone w tym zakresie na cały 2016.

Od stycznia katowicka strefa pozyskała 13 inwestorów, którzy zatrudnią łącznie ponad 950 osób. Najnowszymi inwestorami w KSSE zostały firmy: niemiecka IFA Powertrain Polska, koreański Sekonix, amerykański Guardian Częstochowa, japońska Toyo Seal Poland oraz polski przedstawiciel sektora MŚP – Baby Design Group. Zezwolenia, które wydała katowicka strefa dotyczą gruntów w Ujeździe, Żorach-Osinach, Częstochowie oraz Tychach.

 

Regionalny Park KSSE w Ujeździe (5)_m

 

– Każdy inwestor, który chce rozwijać wraz z nami swój biznes jest dla nas ważny. Zarówno największy, reprezentujący międzynarodowy kapitał, jaki i rodzimy, który na przykład przenosi do naszej strefy część produkcji z Chin. Konsekwentnie realizujemy plan, który założyliśmy na początku roku i oczywiście nie mówimy ostatniego słowa. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami i walczymy o kolejne inwestycje oraz miejsca pracy – mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Największą z najnowszych inwestycji w KSSE będzie projekt IFA Powertrain Polska. Światowy lider produkcji wałów napędowych i podzespołów do samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych zakupił działkę o powierzchni 12,95ha w Ujeździe (woj. opolskie), gdzie będzie produkować półosie do samochodów. Głównym odbiorcą zakładu będzie Daimler AG, producent samochodów marki Mercedes. W fabryce, która powstanie kosztem ponad 430 mln złotych pracę znajdzie blisko 430 pracowników.

– Projekt IFA Powertrain to jedna z większych inwestycji w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w ciągu ostatnich czterech lat, a fakt, że będzie zlokalizowana na terenach Ujazdu i Opolszczyzny ma dla nas tym większe znaczenie. Jesteśmy przekonani, że Regionalny Park KSSE w Ujeździe wchodzi w kolejną fazę rozwoju, a napływ nowych inwestycji do niego znacząco przyspieszy. Ujazd przestał już być anonimowym terenem i stał się prężnie rozwijającym się obszarem inwestycyjnym, który ze względu na swoją lokalizację, jest w stanie znakomicie wykorzystać potencjał okolicznych gmin, a także dużych miast jak Opole czy przede wszystkim Gliwice, które znajdują się w zasięgu 30 minut jazdy samochodem – mówi Piotr Wojaczek.

W Żorach-Osinach działkę o powierzchni 3,78 ha zakupił Sekonix, kolejny koreański inwestor planujący rozpoczęcie działalności w katowickiej strefie. W powstającym zakładzie będą produkowane oprawy oświetleniowe i moduły LED z przeznaczeniem dla sektora motoryzacji. Wartość inwestycji to 62 mln zł, a zatrudnienie w fabryce znajdzie 90 osób. Innymi koreańskimi inwestorami w Żorach są Shelf31, który uzyskał zezwolenie w kwietniu br., oraz prowadząca już działalność Nifco Korea Poland, również reprezentująca sektor motoryzacyjny.

Guardian, amerykański przedstawiciel branży wyrobów ze szkła zainwestuje ponad 240 mln złotych w swój istniejący w Częstochowie zakład wytwarzający m.in. szkło z przeznaczeniem na kolektory słoneczne.

Również w Częstochowie zainwestuje kolejny w katowickiej strefie przedstawiciel sektora MŚP – Baby Design Group, rodzinna firma z polskim kapitałem, producent wózków, łóżeczek, krzesełek i fotelików dziecięcych. Projekt o wartości 4,5 mln złotych, który wiąże się z zatrudnieniem 25 osób, to pierwsza inwestycja tej firmy realizowana w KSSE. Realizacja projektu przez Baby Desing Group wiąże się z przeniesieniem części dotychczasowej produkcji z Chin do Polski.

Prowadzoną na terenach Podstrefy Tyskiej KSSE działalność rozszerzy japońska spółka Toyo Seal Poland. Reprezentująca branżę maszynową spółka zadeklarowała inwestycję o wartości 20 mln zł, związaną z utworzeniem 25 nowych miejsc pracy. Firma jest producentem uszczelek gumowo-metalowych. Nowa inwestycja zakłada zwiększenie mocy produkcyjnej, a także rozszerzenie zakresu działalności o produkcję podkładek metalowych, będących komponentem wytwarzanych przez firmę uszczelek.

Od początku roku w strefie zainwestowały również: Sest Luve Polska, reprezentująca branżę maszynową, Agro Tex, działający w branży tworzyw sztucznych, Brembo Poland, TRW Polska, Shelf 31 oraz TI Poland z sektora motoryzacyjnego, a także MPS System, reprezentujący branżę chemiczną i PGB Polska, działająca w branży metalowej.

W sumie od początku br., katowicka strefa pozyskała ponad 1 mld złotych inwestycji, które przyczynią się do powstania 950 nowych miejsc pracy. Plany Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. na 2016 rok zakładały pozyskanie inwestycji o wartości 1 mld złotych oraz utworzenie 1,5 tys. nowych miejsc pracy.

 

Źródło: KSSE

Authors

Related posts

Góra
English