Wystartował program edukacyjny realizowany przez 3M, CIOP i Politechnikę Gdańską

3M inaguracja_akademii_spawacza_3m_28_czerwca_2016_politechnika_gdanska_1_m

 

Czy czujesz się ekspertem z zakresu BHP? Czy jesteś pewien, że to wiedza, a nie rutyna sprawia, że czujesz się bezpiecznie? Czy skutecznie dbasz również o bezpieczeństwo swoich współpracowników? Czy właściwie korzystasz ze środków ochrony indywidualnej w swoim zakładzie pracy?

Na te i inne pytania z zakresu BHP odpowiadali przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz firmy 3M podczas inauguracji kampanii edukacyjnej – Akademii Spawacza, skierowanej do ośrodków szkoleniowych dla spawaczy.

Jej celem jest podnoszenie bezpieczeństwa pracy oraz zwiększenie świadomości w zakresie zagrożeń i stosowania właściwie dobranych środków ochrony indywidualnej w tej grupie zawodowej. Akademia jest elementem szerszej kampanii pod nazwą „Chroń Swój Świat”, realizowanej przez 3M Poland od 2014 roku.

Naszym celem jest zwiększenie troski o bezpieczeństwo pracy, zarówno własne jak i współpracowników i partnerów. Przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa nie może pozostawać przykrą formalnością. Jest to szczególnie ważne w branżach takich jak spawalnictwo, gdzie wymagane są nie tylko fachowe umiejętności obsługi specjalistycznych narzędzi, ale także właściwe przygotowanie, świadomość zagrożeń oraz dobre zrozumienie zasad bezpieczeństwa w potencjalnie niebezpiecznym środowisku pracy – wyjaśnia Witold Postrach z Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland.

Spotkanie dało możliwość merytorycznej dyskusji w temacie dobrych praktyk w ośrodkach spawalniczych oraz wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami branży. Przedstawiciele ośrodków wzięli udział w lekcji pokazowej połączonej z prezentacją materiałów dydaktycznych, przygotowanych na potrzeby kampanii.

– Bezpieczeństwo pracowników oraz odpowiednie warunki pracy to efekt decyzji podejmowanych codziennie przez pracowników, pracodawców – w szczególności przez osoby odpowiedzialne za Bezpieczeństwo i Higienę Pracy, a także przez osoby szkolące pracowników do wykonywania określonych czynności. Edukacja jest niezmiernie istotna nie tylko dla podniesienia wiedzy w danym zakresie. Stanowi ona niezbędny element w kształtowaniu świadomości i poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo. Akademia Spawacza to bardzo potrzebna inicjatywa – powiedział dr inż. Grzegorz Owczarek, ekspert Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego.

– Akademia Spawacza promuje kształcenie i doskonalenie specjalistów. To działania szczególnie istotne dla Politechniki Gdańskiej. Cieszymy się, że mieliśmy okazję gościć specjalistów z branży spawalniczej na naszej uczelni i poruszyć niezwykle istotny temat, jakim jest bezpieczeństwo pracy i prawidłowe przygotowanie do zawodu spawacza także w tym zakresie – podsumował dr hab. inż. Marek Szkodo, prof. nadzw. Politechniki Gdańskiej.

Jednym z gości specjalnych inauguracji Akademii Spawacza była Justyna Lenc„ Welding Girl” – najsłynniejsza w Polsce blogerka-spawaczka, która poprowadziła specjalny panel dyskusyjny pod nazwą „Czy spawanie to zajęcie dla dziewczyny?”.

W ramach wydarzenia uczestnicy mieli także możliwość przetestowania środków ochrony indywidualnej oraz produktów przemysłowych 3M w specjalnym Demo-Vanie.

Inauguracja Akademii Spawacza 2016 odbyła się 28 czerwca w budynku Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej. Partnerami wydarzenia zorganizowanego przez 3M Poland były Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz Politechnika Gdańska. Wydarzenie patronatem objął Pomorski Oddział Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego.

 

Źródło: 3M

Authors

Related posts

Góra
English