Największy statek rejsowy na świecie ze stali ArcelorMittal

Harmonia Mórz_m

Statek „Harmonia Mórz”,  zwany także „Największym hotelem Europy”, przybył do portu Southampton, w Wielkiej Brytanii, po opuszczeniu stoczni w Saint-Nazaire we Francji. Zakłady ArcelorMittal w Hiszpanii i Francji dostarczyły 100 proc. stali do skonstruowania największego statku o długości 362 metrów i szerokości 65 metrów.

„Harmonia Mórz” – dłuższa niż wynosi wysokość wieży Eiffla – wykonana jest z blach grubych  wyprodukowanych w zakładzie w Gijon, w Hiszpanii oraz kręgów wyprodukowanych w ArcelorMittal Fos-sur-Mer i przetworzonych w centrum serwisowym w Saint-Nazaire, również we Francji. „Harmonia Mórz” została wybudowana przez STX France, wypłynęła ze stoczni w Saint-Nazaire do Southampton, gdzie została oficjalnie zaprezentowana publiczności i mediom. 22 maja statek wypłynął w inauguracyjną podróż do Rotterdamu.

Na pokładzie jest 2700 kabin, 20 restauracji, 23 baseny, 16-piętrowy statek może przewozić około 6800 pasażerów i ponad 2000 członków załogi. Podczas rejsu można obejrzeć film w kinie, pospacerować po promenadzie, udać się do spa i klubu fitness.

 

Harmonia Mórz1

 

Współpraca ArcelorMittal z STX France rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy wybrano naszą firmę na dostawę 100 proc. stali na konstrukcję kadłuba i 20 pokładów w największym na świecie statku rejsowym. Ostatnio, ArcelorMittal otrzymał od STX France nagrodę dla dostawcy w kategorii „współpraca długoterminowa”.

Hervé Bourrier, dyrektor generalny  ArcelorMittal France powiedział: – Ta umowa pokazuje naszą zdolność dostarczania gatunków stali wysokojakościowej i odpowiednio dopasowanych usług z naszych europejskich zakładów i biur sprzedaży, co potwierdza naszą wieloletnią obecność dostawcy dla segmentu stoczniowego, który od pięciu lat rośnie.

„Harmonia Mórz” jest pierwszym z dwóch statków rejsowych „klasy Oasis” skonstruowanych przez STX France. Drugi statek jest właśnie budowany, również ze stali ArcelorMittal. Dostawy będą trwały do wiosny 2017 roku.

Oficjalna inauguracja statku „Harmonia Mórz” miała miejsce 12 maja, operatorem statku jest Royal Caribbean International.

“Harmonia Mórz” w liczbach:

  • Prędkość statku: 22 węzły
  • Zanurzenie statku: 30 stóp
  • 18 pokładów (16 pokładów przeznaczonych jest dla gości)
  • 4 stery strumieniowe, każdy o mocy 7500 koni mechanicznych
  • 24 windy dla gości

 Zdjęcia:https://twitter.com/RoyalCaribbean

Źródło: ArcelorMittal

Authors

Related posts

Góra
English