Nagrody vector 2016

Co dwa lata firma igus GmbH przyznaje nagrodę vector, stanowiącą wyróżnienie dla wyjątkowych zastosowań e-prowadników, cechujących się między innymi dużymi prędkościami przesuwu, pracą w trudnych warunkach środowiskowych, czy obrotami we wszystkich płaszczyznach. W tym roku złota nagroda vector trafiła do norweskiej firmy Robotic Drilling Systems, która w swoich robotach, pracujących w ograniczonej przestrzeni montażowej, stosuje liczne e-prowadniki, oferowane przez firmę igus, specjalizującą się w tworzywach sztucznych w ruchu.

„Drill-floor Robot DFR-1500” wyprodukowany przez norweską firmę Robotic Drilling Systems jest centralnym robotem systemu do całkowicie automatycznego wykonywania prac wiertniczych. Firma ta pracuje nad platformą wiertniczą przyszłości, na której operacje związane z przygotowywaniem i wykonywaniem odwiertów będą wykonywane wyłącznie przez roboty zastępujące pracowników, którzy obecnie muszą ręcznie transportować i z ogromnym wysiłkiem przykręcać osprzęt wiertniczy. Robot DRF-1500 chwyta poszczególne elementy osprzętu wiertniczego i umieszcza je w odpowiednim położeniu. W przegubach robota zastosowano kilka systemów RBR firmy igus, które odpowiadają za doprowadzenie energii, transmisję danych oraz przesyłanie mediów. Wsteczny promień gięcia RBR oznacza, że w e-prowadniku zastosowano łańcuch leżący na boku, który może być wyginany w dwóch kierunkach, umożliwiając wykonywanie ruchów okrężnych. Ambitne zastosowanie systemu doprowadzania energii przedstawione przez firmę Robotic Drilling Systems spotkało się z uznaniem jury konkursu vector 2016, składającego się z przedstawicieli mediów branżowych, producentów oraz naukowców, i zostało wyróżnione złotą nagrodą. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na stoisku firmy igus GmbH podczas Targów HMI w Hanowerze. W wydarzeniu tym wzięło udział blisko 500 gości. Złote trofeum wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 5000 euro, odebrał Jimmy Bostrøm, Dyrektor Generalny firmy Robotic Drilling Systems.

 

Srebrna nagroda za szybkie ruchy obrotowe

W tegorocznej edycji konkursu, do którego przesłano 190 zgłoszeń z 26 krajów, srebrną nagrodą uhonorowano uczestników z Włoch. W obrabiarkach firmy Fidia zainstalowano w pełni konfekcjonowany i fabrycznie zmontowany moduł wieloobrotowy igus MRM, który w tym zastosowaniu pozwala na wykonywanie ruchów obrotowych o zakresie do 720 stopni, przy dużych prędkościach do 180 m/s, przyspieszeniach do 30 m/s² i bardzo szybkich zmianach kierunku. Moduł umożliwiający bardzo szybkie ruchu obrotowe osi Z został zainstalowany i podłączony w górnej części obrabiarki.

 

Brązowa nagroda dla systemu do produkcji elementów betonowych

Brązową nagrodę vector 2016 przyznano firmie Ebawe Anlagentechnik GmbH z Eilenburga w Saksonii, za projekt zrealizowany w Tajlandii. W ramach tego projektu wykonano instalację do przemysłowej produkcji różnorodnych elementów betonowych. W celu zapewnienia prawidłowej pracy, maszyna rozprowadzająca beton musi być czyszczona raz lub dwa razy dziennie. Myjnia jest jednak oddalona o 50 metrów od właściwej przestrzeni roboczej. Koncepcja rozwiązania: w głównej przestrzeni roboczej zainstalowano rynnę, w której porusza się e-prowadnik przewodów firmy igus. Do zrealizowania dwukierunkowego przesuwu do myjni zastosowano drugi system składający się z e-prowadnika oraz rynny. Prowadnik w krótszej, ruchomej rynnie jest ryglowany i wraz z rynną jest przesuwany na rolkach nad dolną częścią instalacji, aż do całkowitego wysunięcia jej prowadnika. Cała procedura odbywa się w pełni automatycznie.

 

Szczególne wyróżnienie za innowacyjny katamaran pełnomorski

Ze względu na dużą szerokość, katamaran pełnomorski zawsze zajmuje w porcie dwa przylegające do siebie miejsca, co pociąga za sobą wyższe koszty, a w szczycie sezonu także problemy z rezerwowaniem. Bardzo kłopotliwe jest też podnoszenie, ponieważ brakuje dźwigów przystosowanych do szerokości katamaranu wynoszącej minimum osiem metrów. W celu rozwiązania tych problemów, firma Futura Yachtsystems Entwicklungs GmbH & Co KG opracowała pierwszy katamaran pełnomorski o regulowanej szerokości, który został wyróżniony specjalną nagrodą vector 2016. Kadłuby tego katamaranu można zsuwać i rozsuwać, zmniejszając jego szerokość z ośmiu metrów do 4,85 metra. Aby umożliwić przesuwanie, zastosowano łożyska liniowe drylin oraz, odporne na działanie czynników zewnętrznych, e-prowadniki firmy igus, pozwalające na bezpieczne prowadzenie przewodów i węży.

 

Polska nagroda konkursu vector 2016

Piąta edycja konkursu vector cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród użytkowników systemów zasilania firmy igus. Do konkursu zgłosiło się 31 firm z Polski, co stanowiło największą liczbę aplikacji pośród wszystkich oddziałów igus na świecie. Firma igus Sp. z o.o. postanowiła rozstrzygnąć konkurs lokalnie. Trofea oraz nagrody pieniężne w wysokości 2000 PLN przy pierwszej nagrodzie, następnie 1500 PLN za drugie oraz 1000 PLN za trzecie miejsce zostały wręczone podczas targów Mach-Tool 2016 w Poznaniu.

 

Polska złota nagroda vector 2016 

Główna nagroda została przyznana firmie AP Artus za wykorzystanie systemów prowadników kablowych od igus w procesie utrzymania czystości taboru kolejowego w myjni kolejowej. W procesie mycia i suszenia, który jest w pełni automatyczny, zastosowano pierwszy raz w Polsce  systemy e-prowadników do prowadzenia przewodów elektrycznych i hydraulicznych na bardzo odległej drodze przejazdu tj. 96 m. Systemy mają zwartą konstrukcję o wysokości około 60 cm, która bardzo dobrze sprawdza się w ograniczonych przestrzeniach instalacyjnych. Zredukowano dzięki temu znacznie wymaganą długość myjni pociągowej

 

Polska srebrna nagroda vector 2016

Druga nagroda została przyznana firmie Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Teatr, za wykorzystanie gotowych do montażu bębnów kablowych e-spool. Oświetlenie oraz systemy nagłośnienia w branży scenicznej wymaga ruchomych połączeń wysokiej jakości, które umożliwią bezawaryjne działanie. Atutem systemów e-spool jest możliwość modyfikowania okablowania oraz zastosowanie jednego systemu w miejsce dwóch standardowych bębnów. W Sali Koncertowej oraz Sali Kameralnej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, autorstwa zespołu projektowego PS Teatr, użyto w sumie 10 systemów e-spool do zasilenia 7 sztankietów. W bębnach tych zastosowano przewody chainflex od igus i zostały dostarczone one jako gotowe do instalacji systemy readychain.

 

Polska brązowa nagroda vector 2016

W kopalni Kruszywa Polskie SA firma ELECTRO HOUSE Krzysztof Wyborski zainstalowała e-prowadniki przewodów od igus do prowadzenia okablowania zasilającego przenośniki taśmowe poruszające się po torowisku. W e-prowadnikach poprowadzone zostały specjalne przewody i kable dedykowane do tego typu rozwiązań (przewody zasilające falowniki nabudowane na motoreduktory, przewody sterownicze oraz przewody komunikacji CAN OPEN) Instalacja pozwala zaoszczędzić miejsce w hali, ułatwić prowadzenie przewodów oraz pozwala na łatwe usuwanie zanieczyszczeń.

 

PM2016-1

Zwycięzców międzynarodowego konkursu vector 2016 uhonorowano podczas Targów w Hanowerze. Złotą nagrodę vector zdobyła firma Robotic Drilling Systems z Norwegii. Od prawej: Rune Bjørnbekk, Jimmy Bostrøm (obaj z firmy Robotic Drilling Systems), patron konkursu Ken Fouhy, reprezentujący magazyn vdi nachrichten, Harald Nehring z firmy igus GmbH. Źródło: igus GmbH

 

PM2016-2

Złoto dla robota do zastosowań na platformach wiertniczych. Zastosowane wewnątrz przegubów prowadniki przewodów o wstecznym promieniu gięcia pozwalają na doprowadzenie zasilania oraz przesyłanie danych i mediów w bardzo ograniczonej przestrzeni montażowej. Źródło: igus GmbH

 

3_IMG_3166

Polskie złoto dla systemów czyszczenia taboru kolejowego. W procesie ciągłego mycia do zasilenia maszyny myjącej we wszystkie media, wykorzystano systemy e-prowadników. W jednej rynnie prowadzącej, na dystansie 98 metrów, usytuowano dwa przeciwstawne e-prowadniki z rolką serii 4040C firmy igus, w których poprowadzono 11 przewodów w tym węże hydrauliczne i przewody sterownicze CF6, F5, CF330. Źródło: igus

 

2_0003 IMG_2538

Polskie srebro dla oświetlenia technologicznego i wykorzystania bębnów e-spool (2 o skoku 13 m; 2 o skoku 15 m i 6 o skoku 17 m) do zasilenia 7 sztankietów. Sala Koncertowa w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Źródło: igus

 

2_20160108_123458

Polski brąz dla przenośnika usypującego oraz zgrzebłowego z zastosowaniem e-prowadników dostosowanych do pracy w ciężkich warunkach, charakterystycznych dla kopalni odkrywkowych. Źródło: igus

 

Wszystkie informacje o konkursie, a także różnorodnych zgłoszeniach, w tym z lat poprzednich, są dostępne na stronie http://www.vector-award.de.

 

 

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English