Jak efektywny może być CMMS?

Systemy CMMS cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Wielu producentów ciągle jeszcze się jednak waha, czy tego typu rozwiązania mogą przynieść im realne korzyści. Bracia Urbanek są przykładem na to, że prawidłowe korzystanie z wdrożonego systemu CMMS daje imponujące wyniki.

Bracia Urbanek są znanym, wiodącym na rynku producentem przetworów warzywnych i owocowych. Produkty znakowane etykietami z czerwonym logo można znaleźć w wielu sklepach nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Rosji, Izraelu, czy nawet w Stanach Zjednoczonych. Prężna i dynamiczna produkcja wymaga sprawnego działu utrzymania ruchu, który będzie dbał o to, by dzięki niezawodności parku maszynowego, każde zlecenie zostało ukończone na czas.

W dzisiejszych realiach rynkowych żaden zakład, który produkuje na tak dużą skalę nie jest w stanie uzyskać wysokiej efektywności bez wsparcia nowoczesnych technologii. O ile łatwo jest sobie wyobrazić usprawnienia procesów z wykorzystaniem najpopularniejszego z systemów – ERP – o tyle wiele fabryk ma jeszcze opory przed wdrożeniem takiego oprogramowania jak CMMS. Zakład Braci Urbanek udowadnia, że są to wątpliwości zupełnie bezpodstawne.

W 2012 roku pojawiła się silna potrzeba modernizacji działań UR. W reorganizacji pracy pomóc miał jeden z dostępnych na rynku systemów CMMS. Wybór padł na rozwiązanie firmy Queris, które okazało się najlepiej spełniać wymagania zakładu. Po wdrożeniu programu i przeszkoleniu pracowników rozpoczęła się codzienna nauka nowych realiów w zakładzie, do których mechanicy szybko się przystosowali. Niebagatelny wpływ na sprawną zmianę miało pozytywne nastawienie całej załogi i poczucie, że podjęte działania mają na celu poprawę wyników i pracy, a nie jej utrudnianie.

Już po pierwszym roku użytkowania systemu firma odczuła jego wpływ na realizację produkcji. Wyniki zostały poprawione, ale największa zmiana zaszła w sposobie organizacji pracy działu. Poprawiono przepływ informacji między pracownikami, metody zgłaszania i realizowania zadań, harmonogramowanie przeglądów oraz uporządkowano obraz struktury zakładu, maszyn i ich części zamiennych.

Stale poprawiały się czasy bezawaryjności maszyn (MTBF), a dzięki natychmiastowym powiadomieniom o awariach mechanicy znacznie szybciej reagowali i usuwali pojawiające się przestoje (poprawa wskaźnika MTTR). Efekty ucieszyły nie tylko kierownictwo działu utrzymania ruchu, ale przede wszystkim dział produkcji i właścicieli, którzy poprzez znacznie większą dostępność maszyn mogli więcej produkować i sprzedawać.

Na dowód tego jak pozytywne rezultaty potrafi przynieść rzetelnie użytkowany system CMMS wystarczy spojrzeć na wyniki, które w ostatnim roku w zakładzie Braci Urbanek były wręcz imponujące. Ilość awarii spadła aż o 73%, a sumaryczny czas ich trwania został skrócony o 43%. To o 43% więcej czasu, który można przeznaczyć na „czystą” realizację zleceń. Warto również zwrócić uwagę na znacznie szybsze reakcje i naprawy mechaników, dzięki którym w 2015 roku sumaryczny czas usuwania awarii skrócono aż o 72%. Kiedy w 2014 pracownicy potrzebowali łącznie 1 739 godzin, aby usunąć wszystkie przestoje, rok później wystarczyły im już tylko 673 godziny. Wszystko to udało się osiągnąć tylko dzięki wdrożeniu jednego rozwiązania i pełnego przekonania ludzi, że ma być ono dla nich wsparciem, a nie dodatkowym obciążeniem.

 

infografika-bracia-urbanek-m_m

Producent przetworów Bracia Urbanek jest idealnym wręcz przykładem tego jak nowoczesne technologie są w stanie wesprzeć biznes produkcyjny i poprawić efekty prowadzonej działalności. Dział utrzymania ruchu, który w wielu innych fabrykach jest traktowany jak zło konieczne, stał się obszarem, który wykazał się niezwykłą gospodarnością i efektywnością pracy. Dzięki rzetelnej pracy z systemem sprawność linii produkcyjnych okazała się jednym z najważniejszych czynników podnoszących wydajność całego zakładu, której nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie zaangażowanie pracowników i otwartość firmy na nowoczesne rozwiązania IT.

 

Źródło: Queris

Authors

Related posts

Góra
English