Nowe enkodery IER3 i IERS3 firmy FAULHABER

FAULHABER csm_IER_3_1200x1000_9d5644918c_m

Firma FAULHABER rozszerza ofertę precyzyjnych enkoderów o modele IER3 i IERS3. Oba wytwarzają precyzyjne 2-kanałowe sygnały kwadraturowe z dodatkowym sygnałem indeksowym. Charakteryzują się dużą precyzją uzyskaną dzięki pomiarowi optycznemu, znacznie przewyższającą precyzję zapewnianą przez enkodery o innych zasadach pomiaru. Dzięki modelom IER3 i IERS3, mikromotory DC czy też bezszczotkowe serwomotory DC mogą być pozycjonowane z dokładnością wynoszącą typowo od 0,1° do 0,3°, co czyni je idealnymi dla precyzyjnych aplikacji pozycjonowania.
Nowe modele mogą współpracować z mikromotorami DC serii CXR i CR o średnicy od 22 mm z komutatorem grafitowym oraz z bezszczotkowymi serwomotorami DC serii BX4 i BP4.
Enkodery z nowej oferty są wyjątkowo małe i lekkie w porównaniu z innymi enkoderami optycznymi. Zawierają cały optorefleksyjny system zrealizowany na pojedynczym chipie: zintegrowanie tam diody LED, fotodetektora oraz jednostki obliczeniowej i interpolatora pozwoliły znacznie zmniejszyć wymiary obudowy. IER3 i IERS3 są identyczne pod względem mechanicznym i kompatybilne z enkoderem magnetycznym FAULHABER IE3. Dołączone do silnika zwiększają jego długość z 15,5 mm do jedynie 18,5 mm.
Oba modele są też dostępne w wersjach z wbudowanymi sterownikami linii, oznaczonych symbolami IER3 L i IERS3 L. Sterownik linii generuje komplementarne sygnały wyjściowe czyniąc transmisję danych odporną na zakłócenia elektromagnetyczne zwłaszcza przy stosowaniu długich kabli sygnałowych.
Model IER3 zapewnia największą rozdzielczość w swojej klasie, wynoszącą do 10.000 ppr. Jego rozdzielczość kątowa wynosi 0,009°, co odpowiada 40.000 punktom na pojedynczy obrót. Duża rozdzielczość zapewnia bardzo dobrą dynamikę sterowania i bardzo precyzyjną kontrolę prędkości obrotowej. Dostępne są również warianty o innych rozdzielczościach, np. 250 i 500 ppr dla modelu IERS3-500.
Enkodery optyczne IER3 i IERS3 nadają się idealnie do wymagających zastosowań w aparaturze medycznej, automatyce laboratoryjnej, technologii pomiarowej i systemach optycznych ze względu na swoją dużą dokładność i powtarzalność. Mogą również znaleźć zastosowanie w automatyce przemysłowej, np. przy produkcji półprzewodników i w robotyce.
Ze względu na odporność na silne pola magnetyczne, nowe enkodery nadają się idealnie do montażu wszędzie tam, gdzie występują tego typu narażenia, a więc np. w sprzęcie do tomografii komputerowej i systemach przetwarzania obrazu.

 

Źródło: FAULHABER

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English