Opel i Gliwice – 20 lat wspólnego rozwoju

Opel-Astra-298872_m

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic (po lewej) oraz Andrzej Korpak, dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland – Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard z nowym Oplem Astrą, „Samochodem Roku 2016”.

 

Dokładnie dwie dekady temu Gliwice zostały wybrane jako miejsce lokalizacji nowego zakładu produkcyjnego General Motors. Ta decyzja była przełomowym punktem w historii miasta, dającym potężny impuls dla jego rozwoju. Skala inwestycji oraz jej międzynarodowy prestiż przyciągnęły kolejnych inwestorów, co pozytywnie wpłynęło na gospodarkę całego regionu.

Spotkanie rocznicowe z okazji podpisania umowy inwestycyjnej odbyło się w gmachu gliwickiego Ratusza, dokładnie w tej samej sali i o tej samej godzinie co 20 lat temu. Gliwicki zakład reprezentował Andrzej Korpak, dyrektor generalny General Motors Manufacturing Poland – Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard. Gospodarzem spotkania był prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz, który w 1996 roku był także jednym z sygnatariuszy umowy inwestycyjnej.

 

Opel-Astra-Production-297952_m

 

Gliwicka inwestycja General Motors to dowód na to, że branża motoryzacyjna jest kołem zamachowym gospodarki, a także stała się kołem zamachowym Gliwic. Fabryka Opla otworzyła drogę dla rozwoju miasta opartego na nowoczesnym przemyśle i nowych technologiach. Dwadzieścia lat temu byliśmy jednym z najbiedniejszych miast dawnego województwa katowickiego, dziś jesteśmy jednym z najbogatszych w Polsce – powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. – Światowej klasy samochody z Gliwic są wizytówką miasta na drogach niemal całego świata od Australii przez Europę aż po Amerykę Północną. – dodał prezydent.

Nasz zakład od samego początku był i nadal pozostaje liderem oraz promotorem rozwiązań w zakresie zarządzania produkcją, innowacyjności, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Z naszych doświadczeń skorzystało wiele firm z całego kraju. – powiedział Andrzej Korpak, dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland – Gliwice i Tychy oraz GM Powertrain Szentgotthard. – Od dwóch dekad udowadniamy, że jakość i wydajność produkcji w naszym zakładzie to najwyższa klasa światowa. To właśnie tutaj, w Gliwicach, produkujemy najlepszego Opla w historii, czyli nową Astrę, zdobywcę prestiżowego tytułu „Samochód Roku 2016. – podkreślił Korpak.

W ciągu niemal dwóch dekad od inauguracji w październiku 1998 roku, zakład Opla w Gliwicach odgrywał ważną rolę w produkcji kluczowych modeli z portfolio firmy. General Motors Manufacturing Poland jest jednym z największych pracodawców w regionie i jednym z największych eksporterów w Polsce. Jest to także jeden z najlepszych zakładów GM pod względem zużycia energii, dzięki projektom środowiskowym dotyczącym optymalizacji zarządzania energią. Spółka szczyci się długoletnią tradycją w produkcji wysokiej jakości samochodów i silników, a łącznie w swoich trzech oddziałach zatrudnia około 4000 osób.

Marka Opel jest jedną z najlepiej sprzedających się marek w Polsce. W pierwszym kwartale 2016 roku sprzedaż Opla wzrosła o 7,4 procent, do ponad 9 000 pojazdów, co stanowi najlepszy wynik za pierwszy kwartał od 2008 roku. Udział marki Opel w rynku wynosi 7,67%, co daje jej czwarte miejsce wśród marek samochodowych. Bestsellerem Opla w Polsce jest Astra. Sprzedaż tego modelu w pierwszym kwartale wzrosła aż o 45,9 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

 

Źródło: Opel

Authors

Related posts

Góra
English