Firma NSK oferuje narzędzia montażowe jako część programu AIP+

NSK 8024-150528 Case FTN333 inside_m

Narzędzia NSK do montażu i demontażu zapewniają właściwe mocowanie i obsługę łożysk

 

W ramach nowego programu AIP+ firma NSK oferuje serię narzędzi do montażu i demontażu zapewniającą poprawne mocowanie wszystkich rodzajów łożysk bez ryzyka ich uszkodzenia. Posiadanie właściwych narzędzi do pracy gwarantuje bezpieczny i wydajny montaż/demontaż łożysk.
W celu uzyskania optymalnej wydajności pracy łożyska muszą być poprawnie zamontowane, zarówno na wale jak i w obudowie.  Ze względu na fakt, że jeden z pierścieni łożyska będzie pasowany z wciskiem (ciasno), instalacja wymaga specjalnych narzędzi, tak aby wymagana siła została przyłożona równomiernie do montowanego łożyska. Alternatywnie można zastosować także montaż na gorąco, również używając narzędzi NSK dostarczanych w ramach programu AIP+.
Niestety, wiele firm popełnia błędy, stosując niewłaściwe narzędzia lub techniki, co prowadzi do powstawania uszkodzeń łożysk w trakcie montażu lub procesu demontażu. Obejmują one wgniecenia na bieżniach łożysk, deformację uszczelnień, a nawet pęknięcia pierścieni łożysk. Uszkodzenie łożyska i otaczających elementów w trakcie demontażu może być kosztowne i powodować problemy z przyszłym montażem. W takich przypadkach łożysko nie będzie funkcjonować zgodnie z zaprojektowanym okresem eksploatacji, powodując przedwczesne awarie maszyn i generując wysokie koszty czynności konserwacyjnych.
Aby przezwyciężyć te problemy, firma NSK oferuje obecnie kompletny zestaw specjalistycznych narzędzi, który zapewnia poprawne zamocowanie i usunięcie łożysk. Te wysokiej klasy narzędzia dorównują jakością łożyskom produkowanym przez firmę, a ich oferta może być uzupełniona przez kursy szkoleniowe NSK, które edukują inżynierów w zakresie rozwijania bezpiecznych i wydajnych procedur montażowych.
Istnieje kilka sposobów mocowania łożysk w zależności od ich konstrukcji oraz rodzaju maszyn, w których mają być zamontowane: montaż na zimno przy użyciu narzędzi mechanicznych – zwykle stosuję się go w przypadku małych i średnich łożysk, gdzie wymagane jest równomierne przyłożenie siły w celu uzyskania żądanego pasowania; montaż hydrauliczny, gdzie użycie narzędzi hydraulicznych dostarcza odpowiedniej siły koniecznej do uzyskania właściwego pasowania większych łożysk (co jest szczególnie istotne dla łożysk montowanych  na wałach stożkowych lub tulejach); montaż na gorąco, w którym wykorzystuje się ciepło do rozszerzania pierścieni łożysk, zapewniając w ten sposób łatwe pasowanie luźne dla łożysk na wale.

 

NSK 8024-150528 Case FTN333_n

Narzędzia są dostępne jako część nowego firmowego programu wartości dodanej AIP+

Firma NSK oferuje serię mechanicznych narzędzi dostosowanych do produkowanych przez siebie łożysk – oprócz prostych kluczy skonstruowanych do montażu i usuwania nakrętek łożyskowych z wałów i tulei, firma dostarcza również kompletne zestawy montażowe oraz zestawy ściągaczy do łożysk.
Użytkownicy narzędzi hydraulicznych mogą wybierać z szerokiego zakresu ściągaczy hydraulicznych, wciskaczy i płyt ciągnących wraz z nakrętkami hydraulicznymi, które stopniowo i równolegle do osi wału przykładają większą siłę w przypadku łożysk o dużych rozmiarach. Dostępny jest również uzupełniający zestaw pomp hydraulicznych.
Dla operacji montażu na gorąco firma NSK zapewnia serię kompaktowych i wydajnych nagrzewnic indukcyjnych dostępnych w różnych wielkościach w zależności od wymagań w zakresie wagi i mocy. Oferowane nagrzewnice są dostosowane do łożysk o wadze do 1200 kg, a seria produktów jest wyposażona w automatyczne moduły sterujące funkcjonujące w trybie temperatury i czasu.

Dla tych klientów, którzy polegają na łożyskach NSK konieczne jest wykorzystywanie narzędzi firmowych, ponieważ jest to jedyny sposób gwarantujący poprawny montaż i demontaż. Wszystkie narzędzia montażowe NSK są obecnie gotowe do wysyłki z magazynu. Na życzenie pakiet produktów może obejmować szkolenie w zakresie poprawnego wykorzystywania narzędzi i zapewniania najlepszych praktyk montażu i demontażu łożysk.

 

Źródło: NSK

Authors

Related posts

Góra
English