Silniki ABB poinformują użytkownika o koniecznym serwisie

Do tej pory monitorowanie i konserwacja prewencyjna silników nN były czasochłonne i kosztowne. Nowa technologia zaproponowana przez ABB przekształca proste silniki w inteligentne maszyny, które poinformują użytkownika o koniecznym serwisie urządzenia. Inteligentne czujniki zainstalowane bezpośrednio na silniku przekazują informacje o parametrach operacyjnych i stanie urządzenia, wykorzystując do tego bezprzewodową transmisję danych.

abb_smart-sensor_m

Silnik z inteligentnym czujnikiem

 

Innowacyjna technologia czujników zapewni operatorom zakładów nie tylko ogromne potencjalne oszczędności związane z konserwacją i naprawami, ale ułatwi również wykorzystanie koncepcji „Internetu Rzeczy, Usług i Ludzi” (Internet of Things, Services and People, IoTSP)* dla milionów silników. IoTSP to koncepcja stworzona przez ABB, która umożliwia klientom korzystanie z możliwości, jakie daje cyfryzacja. Dzięki nowemu rozwiązaniu korzyści wynikające z IoTSP staną się dostępne również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Inteligentny czujnik dostarcza informacje o parametrach operacyjnych i stanie urządzenia, takich jak wibracje, temperatura lub przeciążenie, a także oblicza zużycie energii elektrycznej. Dane analizowane są przez specjalnie opracowane oprogramowanie i przekazywane operatorowi zakładu w formie graficznej na potrzeby planowania konserwacji, co umożliwia ograniczenie przestojów nawet o 70 proc. Jednocześnie możliwe jest wydłużenie cyklu życia silników aż o 30 proc. i obniżenie zużycia energii nawet o 10 proc., co powoduje, że inwestycja w tę innowacyjną formę monitorowania stanu urządzenia zwróci się w mniej niż rok.

 

ABB smart+sensor-image+2_m

To innowacyjne rozwiązanie sprawia, że monitorowanie stanu urządzenia staje się nowym standardem dla silników niskiego napięcia – powiedział Pekka Tiitinen, prezydent Dywizji Automatyzacji Produkcji i Napędów ABB. – Zoptymalizowane harmonogramy konserwacji pomagają w znacznym stopniu obniżyć jej koszty. Poza tym można istotnie ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować nieplanowane przerwy w działaniu silnika. Zwiększona dostępność istotnie poprawia produktywność pracy naszych klientów.

Zastosowanie tego innowacyjnego rozwiązania nie ogranicza się wyłącznie do nowych silników wyprodukowanych przez ABB. Czujniki mogą być zainstalowane fabrycznie lub później – na już uruchomionych silnikach nN i to zaledwie w ciągu kilku minut.

Nowa technologia czujników ABB jest również gwarancją bezpieczeństwa cybernetycznego. Czujnik nie jest elektrycznie połączony z silnikiem i w rezultacie uzyskanie nieupoważnionego dostępu za pośrednictwem tego kanału jest niemożliwe. Korzystając z protokołów szyfrowania, inteligentne czujniki przesyłają dane bezprzewodowo na bezpieczny serwer. Tam, dane są analizowane przy pomocy specjalnych algorytmów. Serwer w chmurze, gdzie przechowywane są zaszyfrowane dane, spełnia wszystkie surowe wymagania ABB zapewniające bezpieczeństwo cybernetyczne. W internetowym portalu dla klientów zastosowano również protokół dostępu oparty na rolach, tak aby zapewnić bezpieczny dostęp do danych.

* Internet Rzeczy, Usług i Ludzi (Internet of Things, Services and People)
Od ponad dekady ABB rozwija swoje systemy sterowania, rozwiązania komunikacyjne, czujniki i oprogramowanie, tak aby były one zgodne z koncepcją Internetu Rzeczy, Usług i Ludzi. Technologie te umożliwiają klientom z sektora przemysłu, użyteczności publicznej i infrastruktury analizowanie swoich danych w bardziej inteligentny sposób i tym samym pozwalają zoptymalizować zarządzanie operacyjne przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności i elastyczności. Produkt przedstawiony w niniejszej informacji prasowej stanowi kolejne rozszerzenie oferty ABB w tym obszarze.

http://www.abb.com/iotsp

 

Źródło: ABB

Authors

Related posts

Góra
English