Synergia sztuki i techniki? Tylko w FabLab Łódź

FabLab...Pierwsze+uruch

 

Już 23 kwietnia w łódzkim FabLabie odbędzie się Noc Wytwórców. To piąta edycja wydarzenia, którego celem jest promocja technologii i techniki. W przestrzeni FabLabu będzie można przyjrzeć się z bliska projektom technologicznym i inicjatywom warsztatowiczów. Wśród nich znajdą się po raz pierwszy uczestnicy Akademii Prototypowania i Fabrykacji – największego projektu edukacyjnego FabLabu oraz firmy ABB.

Kreatywność, twórczość oraz synergia sztuki i techniki w wykonaniu młodych konstruktorów i wytwórców w jednym miejscu – tak o Nocy Wytwórców mówi Grzegorz Belica, wiceprezes FabLab Łódź oraz koordynator Akademii Prototypowania i Fabrykacji (APiF).

Na tegoroczną Noc organizatorzy przygotowali szereg atrakcji zarówno dla profesjonalistów, jak i osób zupełnie niezwiązanych z technologią. Począwszy od pokazu neonów Kamili Mróz, poprzez pokaz technik animacyjnych czy skanowania 3D, aż po demonstrację innowacyjnej lupy elektronicznej wspierającej osoby niedowidzące. Poza prezentacjami projektów łódzkich wytwórców, spotkanie będzie niepowtarzalną okazją do poznania najnowszych technologii robotycznych. Uczestnicy Nocy zobaczą pierwszego na świecie, innowacyjnego, dwuramiennego robota YuMi, w pełni współpracującego z człowiekiem, opracowanego w międzynarodowych centrach badawczych ABB.
Po raz pierwszy w ramach wydarzenia zaprezentuje się Akademia Prototypowania i Fabrykacji, autorski projekt FabLab Łódź, którego ABB jest sponsorem generalnym. To inicjatywa, w ramach której 28 młodych konstruktorów, projektantów realizuje i rozwija swoje pasje dzięki wsparciu ekspertów FabLabu i ABB.
Akademia przede wszystkim uczy myślenia, obserwacji, sposobu korzystania z dostępnych środków oraz świadomości przy ich wyborze i stosowaniu – mówi Daria Cichoń, uczestniczka APiF. Czasem zdarza się, że burzy nasz świat i pokazuje, że istota rzeczy jest bardziej złożona niż nam się pierwotnie wydawało, ale również, że jest to materia osiągalna i realna. Ten realizm jest ważny w kontekście naszych autorskich projektów, tworzonych w ramach Akademii. Oprócz inwencji własnej do dyspozycji mamy całe zaplecze FabLabu – nie tylko warsztat, ale i nieocenioną ekipę, która poświęca nam uwagę, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Podczas Nocy Wytwórców będzie można z bliska przyjrzeć się warunkom, jakie FabLab stwarza młodym projektantom. Uczestnicy Akademii pokażą czego się uczą i jak pracują podczas zajęć.
Jesteśmy przekonani, że podczas Nocy Wytwórców każdy znajdzie coś interesującego dla siebie – mówi Grzegorz Belica. – Dlatego zapraszamy całe rodziny – dorosłych i dzieci. Zaczynamy już w najbliższą sobotę, o 17.00 na terenie dawnej fabryki WiMa.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniu proszone są o rejestrację na stronie http://nocwytworcow5.evenea.pl/

FabLab (ang. fabrication laboratory) – to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych. Jej celem jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości poprzez otwarty dostęp do innowacyjnego oprogramowania i narzędzi. Międzynarodowa sieć FabLab-ów zrzesza kilkaset organizacji. FabLab Łódź realizuje zajęcia edukacji technicznej i praktycznej o zasięgu krajowym. Współpracuje również z innymi krajowymi FabLaba-mi i ruchami wytwórców.

 

Źródło: ABB

Authors

Related posts

Góra
English