Wielki piec w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland wkrótce stanie do remontu

ArcelorMittal wielki piec2_m

 

ArcelorMittal Poland, właściciel krakowskiej huty, na 30 kwietnia br. zaplanował rozpoczęcie procesu zatrzymania wielkiego pieca nr 5 do remontu. Prace potrwają 80 dni, a koszt inwestycji przekroczy 175 mln zł. Dzięki temu przedsiewzięciu zmniejszy się oddziaływanie krakowskiej huty na środowisko.

Zakupiono już wszystkie materiały i usługi na potrzeby inwestycji. Zakres remontu obejmuje:

– wymianę garu (czyli wyłożenia węglowego) pieca, montaż 1700 ton nowych chłodnic i 24 nowych zestawów dyszowych,

–  modernizację systemu automatyki i sterowania pieca,

–  budowę nowego zamkniętego układu chłodzenia pieca,

–  modernizację systemu odpylania,

–  wymianę i remont nagrzewnic.

 

ArcelorMittal wielki piec1_m

 

Trzy ostatnie działania w znaczącym stopniu ograniczą wpływ jednostki na środowisko naturalne. Dzięki nowemu zamkniętemu układowi chłodzenia krakowska huta na potrzeby chłodzenia wielkiego pieca nie będzie już pobierała wody z Wisły. Modernizacja dwóch elektrofiltrów (hali namiarowni i hali lejniczej) pozwoli spełnić wymogi BAT (najlepszych dostępnych technik) dla emisji do powietrza wynikające z dyrektywy IED (dyrektywa o emisjach przemysłowych) już w lipcu tego roku, a więc na dwa lata przed wymaganym prawem terminem. Z kolei wymiana i remont nagrzewnic pozwoli podnieść temperaturę gorącego dmuchu o ok. 100 st. Celsjusza, a tym samym ograniczyć zużycie koksu.

Remont wielkiego pieca to tylko jedno z zadań inwestycyjnych realizowanych przez nas w krakowskiej hucie w tym roku. Pozostałe to modernizacja konwertora tlenowego w stalowni oraz inwestycje w walcowni gorącej i zimnej. Łączna wartość tych projektów przekracza 500 mln zł – przypomina Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Cieszymy się, że dzięki remontowi wielki piec będzie spełniał nowe wyśrubowane normy środowiskowe już w lipcu tego roku, czyli na dwa lata przed wymaganym prawem terminem – dodaje.

 

Źródło: ArcelorMittal Poland

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English