Historyczne Visy w zasięgu ręki

Vis_wz_35_1775

Zdjęcie: Wikipedia, http://www.adamsguns.com

 

Od 26 kwietnia 2016 r. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom zaprasza do udziału w aukcji internetowej, której przedmiotem jest zawarcie umowy rezerwacyjnej, dotyczącej zakupu repliki pistoletu VIS wz. 35, kal. 9×19 mm Parabellum, fabrycznie nowego, wyprodukowanego w 2015 roku, stanowiącego broń palną – bojową, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji.

Na tę chwilę wielu miłośników militariów czekało od dawna. Limitowane egzemplarze repliki historycznego pistoletu VIS wz. 35, będą do nabycia w drodze internetowej licytacji. Pistolety, w liczbie 50 szt., wyprodukowane zostały z okazji 90-lecia działalności Fabryki Broni „Łucznik”- Radom oraz 80-lecia zatwierdzenia pistoletu VIS do produkcji seryjnej. Aukcja dotyczyć będzie dwudziestu egzemplarzy, oznaczonych numerami seryjnymi od 00031 do 00050.

Udział w licytacji wymaga wypełnienia formularza rejestracyjnego na stronie internetowej aukcji www.aukcjavis.pl, załączenia skanów dokumentów: ważnego pozwolenia na broń palną oraz zaświadczenia uprawniającego do nabycia tego rodzaju i liczby egzemplarzy broni, zgodnie z pozwoleniem na broń lub koncesją oraz wniesienia na rachunek bankowy Organizatora wadium w wysokości 500 złotych dla każdej z aukcji. Po weryfikacji otrzymanych dokumentów oraz wpłynięciu wadium, uczestnikom przydzielone zostaną indywidualne dane do licytacji (login i hasło).

Cena wywoławcza jednego modelu to 8000 zł, a minimalne postąpienie wynosi 100 zł.

W skład zestawu wchodzi: pistolet (bez magazynka), magazynek na 8 naboi, jubileuszowe opakowanie z logo 90-lecia Fabryki Broni, reprint instrukcji użytkowania z 1937 roku oraz karta gwarancyjna, instrukcja broni i instrukcja strzelecka.

Aukcja trwa do 10 maja 2016 r. Regulamin jest dostępny na www.fabrykabroni.pl oraz na www.aukcjavis.pl

Pistolet VIS wz. 35, konstrukcji Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego, jest bronią osobistą służącą do samoobrony i walki na krótkich odległościach do 50 m. Jest to pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. VIS produkowany w Fabryce Broni w Radomiu był pistoletem oficerów i podoficerów Wojska Polskiego.

 

Vis

Vis to polski pistolet samopowtarzalny wz.35, konstrukcji Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Pierwotna nazwa pistoletu WiS, utworzona od pierwszych liter nazwisk konstruktorów, została na żądanie Departamentu Uzbrojenia zmieniona na Vis (łac. – siła).
Według niektórych źródeł (m.in. czasopisma Guns & Ammo), pistolet ten jest jednym z najlepszych pistoletów wojskowych, kiedykolwiek wyprodukowanych.
Pierwszy prototyp powstał w 1930. Projekt zgłoszono do Urzędu Patentowego w Warszawie 15 stycznia 1931, patent nr 15567 przyznano 8 lutego 1932. Pistolet wzorowany był na Colcie M1911. W 1936 Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła produkcję seryjną. Równocześnie wprowadzono pistolet na uzbrojenie kadry zawodowej Wojska Polskiego. Do wybuchu wojny wyprodukowano 49 400 sztuk pistoletów.
Po przejęciu fabryki przez Niemców w 1939 produkcję kontynuowano w uproszczonej wersji związanej z niemieckimi wymaganiami produkcji masowej, stopniowo przenosząc ją do fabryki Steyr w Austrii. W Radomiu produkowano ją jednak aż do zniszczenia zakładu przez postępujące wojska radzieckie w 1944 roku. Niemcy wyprodukowali 312 tysięcy (inne szacunki to około 385 tys.) Visów dla własnych potrzeb. Niemieckie Visy były wytwarzane w kilku wersjach, różniących się wykończeniem i szczegółami konstrukcyjnymi. Ich jakość była niższa od Visów wyprodukowanych przed wojną. Wyprodukowane dla Wehrmachtu Visy nosiły oznaczenie Pistole 35(p).
Pistolet był także montowany w warunkach konspiracyjnych, z części wykradanych z fabryki.
Od 1992 był produkowany w Zakładach Metalowych Łucznik w Radomiu, głównie dla kolekcjonerów broni.

 

Źródło: Fabryka Broni „Łucznik” – Radom, Wikipedia

 

Authors

Related posts

Góra
English