Ruszył terminal naftowy w Gdańsku

PERN terminal w Gdansku_m

Zdjęcie: PERN

 

Uruchomienie terminala naftowego w Gdańsku to bez wątpienia istotny element, którego celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Zapewni on ciągłość dostaw ropy naftowej dla naszej gospodarki – podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Pierwszy przeładunek ok. 100 tys. ton ropy naftowej z tankowca, który przypłynął z Primorska do zbiornika terminala rozpoczął się 7 kwietnia 2016 r. i zakończył 8 kwietnia 2016 r.

Terminal Naftowy w Gdańsku to pierwszy nad polskim wybrzeżem Bałtyku kompletny hub morski, istotny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju w zakresie dostaw ropy naftowej. Inwestycja została zrealizowana w rekordowym tempie 25 miesięcy, zgodnie z planowanym budżetem, który wyniósł 412 mln zł. Terminal został wyposażony w sześć zbiorników, każdy w o poj. 62,5 tys. m sześc., rurociągi zewnętrzne i wewnętrzne na ropę naftową, oczyszczalnię ścieków, pompownie ropy i p.poż (z czterema zbiornikami na wodę każdy po 2,5 tys. m sześc.) oraz pełną infrastrukturą z drogami, siecią kanalizacyjną i elektryczną. Inwestycja została zrealizowana według najwyższych standardów europejskich.

Terminal Naftowy w Gdańsku został zbudowany przez spółkę PERN.

 

Źródło: MG

Authors

Related posts

Góra
English